Sınav kaygısı ile başa çıkma programının lise II. sınıf öğrencilerinin sınav kaygısı düzeyine etkisi
Effectiveness of test anxiety coping program on test anxiety levels of junior high school students
- Tez No: 160360
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY ERGENE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, lise ikinci sınıf öğrencilerine uygulanan Sınav Kaygısı ile Başa Çıkma Programı'nın öğrencilerin sınav kaygısı düzeyi üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma, 2004-2005 öğrenim yıllarında Ankara ilinde orta sosyo ekonomik düzeye sahip öğrencilerin bulunduğu Eryaman Lisesi'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya sınav kaygısı yüksek olan lise ikinci sınıf öğrencilerinden toplam 20 öğrenci katılmıştır. Bu öğrencilerden 10'u deney grubu, 10'u ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Veriler sınav kaygısı envanteri aracılığı ile elde edilmiştir. Kontrol gruplu öntest son test deneysel modele göre yapılan araştırmada altı oturumluk Sınav Kaygısı İle Başaçıkma Programı test edilmiştir. Elde edilen veriler Mann Witney U testi ile sınanmıştır. Yapılan analizlerde hata payı.05 olarak belirlenmiştir. Araştırmanın sonuçları iki grup halinde özetlenebilir: Deney ve kontrol gruplarının ön test - son test puan farkları arasında anlamlı bir fark olduğu gözlenmiştir. Toplam sınav kaygısı puanı, duyuşsallık puanı ve kuruntu puanı açısından deney grubu lehine anlamlı bir fark vardır. Uygulanan altı oturumluk sınav kaygısıyla başa çıkma programı, araştırmaya katılan deneklerin toplam sınav kaygısı düzeylerini azaltmış ve sınav kaygısın duyuşsallık boyutu ve kuruntu boyutu üzerinde etkili olmuştur. Sınav kaygısı ile başa çıkma programının etkisinin kalıcılığım incelemek amacıyla izleme çalışması yapılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının ön test- izleme testi puan farkları arasında toplam, kuruntu ve duyuşsallık puanlan açısından anlamlı bir fark olmadığı gözlenmiştir. Deney grubuna uygulanan sınav kaygısıyla başa çıkma programının uygulamadan üç ay sonra etkisinin kalıcı olmadığı belirlenmiştir. Bulgular literatür ışığında tartışılmış,psikolojik danışmanlara, uygulamacılara ve sınav kaygısı konusu ile çalışacak olan araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Sözcükler Sınav Kaygısı, Sınav Kaygısıyla Başa Çıkma Programı, Sınav Kaygısı Düzeyi
Özet (Çeviri)
nı ABSTRACT ÖZDEMİR, Asude. Effectiveness of Test Anxiety Coping Program On Junior High School Students, Master's Thesis, Ankara, 2005. The purpose of the present study is to examine the effects of test anxiety coping program on test anxiety levels of high school students. The research was caried out at Ankara Eryaman High School. The students involved in this research were selected from junior high school students who had a high level of test anxiety. Twenty students participated in this study; ten of whom for the experimental group and ten of whom for the control group. Test Anxiety Inventory was administered to the students as pretest, posttest and follow-up. After that, experimental group atttended a six weeks experimental period of two -hour sessions. Mann Whitney U test was used to analyse the differences between the scores of experimental and control groups. The siginificance level was chosen as p=.05. The results of the research are presented in two groups: First, according to the pretest post test results differences, there is a significant difference between experimental and control groups. There is a significant improvement in the total test anxiety, emotionality and worry scores in favour of experimental group. This means that the program can reduce the total, emotionality and worry scores of the test anxiety levels of the students. Second, there is not a significant difference between pretest and follow-up tests of the experimental and contol groups. This shows that the change of the test anxiety levels of the students among three scores, total, emotionality and worry can not remain for three months. The findings of this reserch were discussed in the light of the literature. Also some recomendations and suggestions were made for school counselors and reserachers in test anxiety area. Key Words Test Anxiety, Test Anxiety Coping Program, Test Anxiety Level.