Birlikte eğitim ortamındaki görme yetersizliğinden etkilenmiş öğrencilere gezici öğretmenlik düzenlemesine göre verilen destek hizmetin etkililiği
Effectiveness of supportive educational services provided by itinerant teacher to the visually impaired children who are placed in regular classroom
  1. Tez No: 160524
  2. Yazar: PINAR ŞAFAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZYÜREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Bu araştırmanın amacı, birlikte eğitim ortamına yerleştirilmiş görme yetersizliğinden etkilenmiş öğrencilerin, akademik alanlarda ve görme yetersizliğine bağlı sınırlılıklarda, yapabildiklerine göre desenlenen destek eğitimin gezici öğretmen tarafından sağlanmasının, görme yetersizliğinin akademik alanlarda ve görme yetersizliğine bağlı sınırlılıkların üstesinden gelmede etkili olup olmadığını araştırmaktır. Araştırmada tek denekli deneysel desenlerden çoklu yoklama desenine yer verilmiştir. Araştırmada denekler arası çoklu yoklama deseni kullanılmıştır. Araştırmanın deneklerini Ankara İli'nde, kaynaştırma programıyla normal ilköğretim ve orta öğretim okullarına devam eden görme yetersizliğinden etkilenmiş öğrencilerden biri ön uygulama ikisi uygulama deneği olmak üzere toplam üç ortaöğretim Lise 1. sınıf öğrencisi oluşturmaktır. Araştırmanın verilerinin toplanabilmesi için, Öğretmen Görüşme Formları, Kontrol Listeleri, Ölçüt Bağımlı Ölçü Araçları geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Öğretim planlarını hazırlamak amacıyla öğretim ölçü araçları geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Öğretim planlan araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde grafiksel analiz kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, birlikte eğitim ortamına yerleştirilmiş görme yetersizliğinden etkilenmiş öğrenciler için, akademik ve görme yetersizliğinin sınırlılığa yol açtığı alanlarda, yapabildiklerine göre desenlenen eğitim planlarının gezici öğretmenlik düzenlemesine göre özel eğitim öğretmeni tarafından uygulanmasının, akademik ve görme yetersizliğinin sınırlılığa yol açtığı alanlardaki sınırlılıkların üstesinden gelmede etkili olduğu izlenimi edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to find out whether in providing training according to their performance level and delivered by the itinerant teacher to the visually impaired children in regular schools with problems in academic area and skills related with the visually impairment would be effective on overcoming limitations. The design of this study is multiple probe design across subjects, a variation of the multiple baseline design. The subjects of the study consist of two visually impaired students both of whom are enrolled in 9th grade in a regular high school in Ankara. The data of the study were collected by teacher interview forms, checklists, and criterion referenced tests that were developed by the researcher. Criterion referenced measurement devices have been developed to prepare the teaching plans. Graphical analysis was used in evaluating the obtained data. According to the findings of the study, it has been found that in providing training according to their performance level and delivered by the itinerant teacher to the visually impaired children with problems in academic area and skills related with the visually impairment in regular schools were effective on overcoming limitations.