Sınıf öğretmenlerinin başarısız olarak algıladığı öğrencilere yönelik tutum ve davranışları
The behaviours and attitudes of the primary school teachers for the students who are perceived as insufficient
  1. Tez No: 160526
  2. Yazar: KÜRŞAT TARIM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDOĞAN ŞAMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ii ÖZET Bu araştırma“Sınıf Öğretmenlerinin Başarısız Olarak Algıladıkları Öğrencilere Yönelik Tutum ve Davranışları”nı belirlemek üzere yapılmıştır. Araştırma tarama modeli çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Öncelikle yurtiçi ve yurtdışı literatür taranmıştır. Araştırmacı tararından tutum ve davranışları belirlemek üzere 39 maddelik anket hazırlanmıştır. Hazırlanan anket Ankara ili Altındağ ilçesi merkezinde tesadüfi yolla seçilen 32 ilköğretim okulunda görevli sınıf öğretmenlerine uygulanmıştır. Araştırmada 295 öğretmenin görüşlerinden oluşan veriler işlenirken;. Öğretmenlerin kişisel bilgilerinin analizi yapılmıştır.. Öğretmenlerin başarısız olarak algıladığı öğrencilerin başarısızlıklarında etkili olduğunu düşündüğü en önemli ilk 5 faktörün tespiti yapılmıştır.. Öğretmenlerin; planlama, sınıf içi uygulama, olumlu davranışı pekiştirme, başarısızlık karşısında uyarma boyutlarında başarısız olarak algıladıkları öğrencilere yönelik tutum ve davranışlarının analizi yapılmıştır.. Öğretmenlerin; planlama, sınıf içi uygulama, olumlu davranışı pekiştirme, başarısızlık karşısında uyarma boyutlarında başarısız olarak algıladıkları öğrencilere yönelik tutum ve davranışlarının çeşitli değişkenlere göre karşılaştırma analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak, öğretmen görüşlerine göre öğrenci başarısızlığında en önemli faktör“Aile ilgisizliği”olarak tespit edilmiştir. Öğretmenlerin eğitim verdiği sınıf düzeyi ve yetkinlik beklentileri değişkenlerinde anlamlı sonuçlar bulunmuştur. Elde edilen tüm bulgular tartışılarak öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
iii ABSRACT This study was hold to identify the behaviours and attitudes of the primary school teachers for the students who are perceived as insufficient. Firstly, both the internal and external litarature were scanned. To be able to receive varriables about the subject; a questionnare, composed of 39 items, was applied on the randomly selected primary school teachers of the 32 primary schools in the area of Altındağ found in Ankara city. While analyzing the variables received from the 295 teachers:. The analysis about the teachers' personal information was conducted.. The most important 5 factors that may influance on the failure of the students were identified.. The analysis of the teachers' attitudes and behaviors towards the students who have been perceived as unsuccessful of regarding classroom applications, consolidating positive behaviors, warning in case of faillure has been done.. The comperative analysis of the teachers' attitudes and behaviors towards the students, who have been perceived as unsuccessful regarding planning, classroom applications, consolidating positive behaviors, warning in case of failure has been done according to various factor. In conclusion, while it is clarified that according to teachers' views, the most important factor in students' failure is“indifference of families”. Retional results have been found in the factors of level of educated class and teachers' expectation of efficiency. All the reached datas have been discussed and proposals have beenput forward.