Grup rehberliği programının ilköğretim II. kademede okuyan boşanmış aile çocuklarının uyum düzeylerine etkisi
The effect of group guidance programme to the adjustment levels of divorced family children who are in the second degree of elementary school
  1. Tez No: 160533
  2. Yazar: BEKİR EROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmanın amacı, grup rehberliği programının ilköğretim II. kademede okuyan boşanmış aile çocuklarının uyum düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, 2003-2004 öğretim yılında Ankara İli, Kızılcahamam îlçesi'ndeki ilköğretim okullarının 6. 7. ve 8. sınıflarında okuyan 30 boşanmış aile çocuğu üzerinde yapılmıştır. Araştırmada, deney grubu 15, kontrol grubu 15 boşanmış aile çocuğundan oluşmuştur. Araştırmanın deseni, öntest, sontest, deney ve kontrol gruplu desendir. Boşanmış aile çocuklarının uyum düzeylerini ölçmek için Özgüven (1992) tarafından geliştirilen“Hacettepe Kişilik Envanteri”kullanılmıştır. Ayrıca boşanmış aile çocukları ile ilgili bilgi edinmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Deney grubundaki boşanmış aile çocuklarına, haftada l'er saat olmak üzere 10 hafta süreyle araştırmacı tarafından grup rehberliği programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Deneysel işlemin etkililiğini test etmek amacıyla, toplanan veriler bağımlı ve bağımsız gruplar için“t testi”ile çözümlenmiştir. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 11.0 paket programından yararlanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p< 0.05'e göre değerlendirilmiştir. Araştırmada uygulanan grup rehberliği programının amacı, çocukların boşanma ile ilgili duygularım tanımalarına ve ifade etmelerine, boşanmanın ne anlama geldiğini kavramalarına, boşanmanın olumsuz etkileriyle başaçıkma becerilerini tanımalarına, kendisi ve ailelerine karşı olumlu bakış açısı geliştirmelerine yardımcı olmaktır. Araştırma bulguları, uygulanan grup rehberliği programının, boşanmış aile çocuklarının uyum düzeylerini geliştirmede etkili olduğunu ortaya koymuştur. Türkiye'de boşanmış aile çocuklarına yönelik araştırmaların yaygınlaştırılabileceği bu araştırmanın önerileri arasındadır. Araştırmacıların ve psikolojik danışmanların bu alanda yapacağı çalışmalara ihtiyaç vardır. iii
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effect of group guidance programme to the adjustment levels of divorced family children who are in the second degree of elementary school. The study was carried out on the 30 children whose parents are divorced, sixth through eight grade in elemantary school, Kızılcahamam in Ankara, during 2003-2004 instructional year. In the study, experimental group consisted of 15 and control group consisted of 15 children whose parents are divorced. Design of research was based on, entrance test, final test, experiment, and control group design. The adjustment levels of children from divorced families was measured by means of“Hacettepe Personalitiy Inventory”which was developed Özgüven (1992). It is also used“Personel Data Questionnarie”which was developed researcher, to learn something about children in divorced families. For the children of divorced families in experimental group, a group guidance programme was introduced by the researcher, 1 hour in a week, for 12 weeks of duration. Control group did not receive any programme. To test the effectiveness of the experimental procedure,“independent and paired samples t test”was carried for the data analysis. It is also used SPSS 11.0 for the data analysis. Test of significance, is made subject of assesments according to p< 0.05. The guidance programme promotes support, helps children identify and express divorce-related feelings, clarifies divorce-related concepts, and develops relevant coping skills, as well as positive self and family perceptions. The results of the study indicated that, group guidance programme had a positive effect on adjustment levels of divorced family children. The researchers and counselors can do different studies for children of divorce in Turkey. Because they need professional help. IV