Bilgi teknolojileri süreçleri ve bilişim yöneticisinin rolü
  1. Tez No: 160664
  2. Yazar: EGEMEN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ESİN CAN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Özet“Bilişim Yönetimi”,“Bilişim Teknolojileri”,“Bilişim Teknolojileri Yönetimi”ve bu kavramların organizasyonel anlamda yöneticisi olan“Bilişim Yöneticisi”kavramları özellikle 1990'h yıllarda işletmelerin ilgi alanlarına yoğun bir şekilde girmiştir. Bilişim Teknolojileri Yönetimi, yaygın adı“bilgi-işlem”departmanı olan organizasyonel grubun yönetim tekniklerini işaret eden bir kavramdır. Bilişim teknolojileri yönetimi, diğer yönetim konulan gibi stratejik, taktik ve operasyonel açıdan incelenmelidir. Bilişim Teknolojileri Yönetimi incelenirken yaygın bir“en iyi uygulama”olan İTİL metodolojisinden bahsedilmelidir. İTİL; 1980'li yılların sonlarında, İngiltere Ticaret Bakanlığı tarafından başlatılan, Bilgi Teknolojileri altyapı ve hizmet süreçlerinin standartlaştırılması çalışmaları ile ortaya çıkan bir kütüphanedir. Standartların belirlenmesi aşamasında oluşturulan yordamlar zamanla bir kütüphaneye dönüşmüştür. 1990'h yılların başlarında, özellikle Avrupa ülkelerinde, pek çok büyük şirketin ve kamu kuruluşunun İTİL standartlarını benimsemesi ve kendi bünyelerinde uygulamaya başlaması ile İTİL, tüm dünyada kabul edilen bir endüstri standardı durumuna gelmiştir. Bilişim Teknolojileri Yönetimi incelenirken özellikle taktik ve operasyonel yönetim açısından İTİL önemli bir çerçeve oluşturmaktadır. Çalışma,“Bilişim Yöneticisi”unvanında ağılıklı olarak İngilizce literatürde“Chief Information Officer”olarak geçen pozisyonu incelemektedir. Bunun yanında İlerleyen bölümlerde“Benzer Rol ve Sorumluluklar”başlığı altında,“Chief Technology Officer”,“Chief Knowledge Officer”gibi pozisyonların,“CIO”pozisyonundan farklılıkları, aynı organizasyonda iseler, birlikte çalışma şekilleri incelenmiştir. CIO pozisyonu, geçmişteki veri işleme liderleri pozisyonundan çıkmıştır. Unvan 20 yıldan daha az süredir kullanılmasına rağmen, modern dünyanın iş toplumlarında teknolojinin sahip olduğu derin etkinin birikimini temsil eder. CIO rolünün evrimleşmesi iş dünyasının bilişim teknolojisine ve onun ilgili operasyonel fonksiyonlarına bağımlılığı da yansıtır. vıı
Özet (Çeviri)
Abstract“Information Management”,“Information Technologies”,“Information Technology Management”and“Information Manager”, which is the organizational manager of these concepts, attracts attention of enterprises especially in 1990's. Information Technologies Management, points out the management technics of the organizational group, commonly known as“data-process”department. Information Technologies Management, like all other management subjects, should be examined in terms of strategy, tactics and operation. During the examination of Information Technologies Management, 111L methodology, commonly considered“the best application”, is mentioned. JLTIL became a library by the standardization of Information Technologies infrastructure and service processes, which was initiated by Ministry of England Commerce in the end of 1980's. Methods, which were formed during the period of the determination of standards, were turned into a library. In the beginning of 1990's, especially in European countries, by the adoptation and application of 1'1'IL standards in many big companies and public sector, 1TJLL has become an industry standard around the world. 1TJLL constitutes an important framework for examining Information Technologies Management especially in terms of tactics and operational management. This work, under the title of“Information Manager”, mainly examines position of“Chief Information Officer”. Furthermore, in the following sections, under the title of“Similar Roles and Responsibilities”, the difference of“Chief Technology Officer”and“Chief Knowledge Officer”from“CIO”, and if they work together in the same organization, their cooperation is examined. Originally, the position of CIO was derived from the data processing leaders of the past. The title is less than 20 years old, but represents the culmination of the significant impact that technology has had in most of the modern world's business communities. The evolution of the CIO role has mirrored the dependencies of business upon information technology and its associated operational functions. vııı