Metinsel şema oluşturma ölçütlerinin bilgi yönetimi ve öğrenme stratejileri bağlamında 'tıbbi söylem' e ve 'tıp bilişimi' ne uygulanması
Application of textual schema construction criteria to 'medical discourse' and 'medical informatics' within the context of knowledge management and learning strategies
- Tez No: 122345
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA SUBAŞI UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Tezde veri ve bilgi tanımlan ontolojik bir çerçeveye oturtularak, metinlerin oluşturulmasında ve anlaşılmasındaki rolleri kuramsal olarak tartışılmıştır. Kavramsal ve dilsel gösterimlere dayandırılan“bilgi gösterimi”konusu, ele alman kuramsal çerçevede tıbbi söylemle ilişkilendirilmiştir. Kavram gösterim sistemlerinin tıbbi bilginin devamlılığına sağlayacağı katkılar, sağlık hizmetleri zincirinin çeşitli noktalan için gözden geçirilmiştir. Tezde, bilginin devamlılığım formelleştirecek bir gösterim yöntemi olarak“Ontorem”(Ontological Representation Frame) önerilmektedir. Dilsel ve kavramsal gösterimler bireyin/söylem topluluklarının bilgi ve uzmanlık düzeyine göre farklılaşırlar ve zaman içerisinde değişimlere uğrarlar. Bu değişimlerin kaynağı doğrulanan ya da ayıklanan/birleşen bilgilerdir, başka bir söyleyişle de bilimsel söylemdir. Bu gösterimlerin düzenlenişi, söylem topluluklarının ilgi alanlarının gelişkinliğinin ve geçerliliğinin göstergesidir. Bilimsel ve teknolojik bilgi süreklidir ve aynı zamanda bir bütündür. Yanlış ve geçersiz bilgilerin derlemde varolması bu sürekliliği etkilemez, yalnızca kalitesini ve yararlılığım etkiler. 117
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis,“Data”,“Information”and“Knowledge”definitions have been put into an ontological frame and their roles in text construction and comprehension have been discussed within a theoretical framework. The topic of“Knowledge Representation”based on conceptual and linguistic representations, have been correlated with medical discourse within the theoretical framework. Potential contributions of concept representation systems to the continuity of of medical knowledge have been reviewed for various points of health care chain. Throughout the thesis, the concept of“Ontorem”(Ontological Representation Frame) has been proposed as a method of formalizing the continuity of knowledge. Lingguistic and conceptual representations differentiate depending upon the knowledge and expertise levels of the individuals/discourse communities undergo significant changes gradually. The origin of these changes are confirmed or filtered knowledge, in other words scientific discourse. The organisation of these representations is an indicator of maturity and validity of discourse communities' interest areas. Scientific and technological knowledge is continuous and an integrated whole. The existence of false and invalid information/knowledge does not influence this continuity, but its quality and usefulness. 118