Ahmed Câhidi ve Kitâbü'n-Nasîha adlı eseri
Ahmed Cahidi and his Kitab al-Nasiha
  1. Tez No: 160856
  2. Yazar: ŞERİFE SAYGIN COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAMİT ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
ÖZET Bu çalışma Ahmed Câhidî'nin Nasihatnâme ve Tevhid-i Zât adlı eserlerinin Osmanlıca'dan çeviri yazımla aktarılıp bunların Din Eğitimi açısından değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Çalışmamızda bir giriş ve Sri bölüm bulunmaktadır: Giriş bölümünde; XVII. yüzyıl mutasavvıf ve şairlerinden olan Ahmed Câhidî'nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmektedir. Hayatım insanları eğitmeye adayan Câhidî'nin Divan, Nasihatnâme ve Tevhid-i Zât adlı üç eseri vardır. Birinci bölüm; Nasihatnâme ve Tevhid-i Zât 'm eğitim açısından değerlendirmesini içermektedir. Her iki eserde de aklî, naklî delillerin, zaman zaman sert bir dil kullanılarak tasavvufî sohbet tarzında verildiğini görüyoruz. İkinci bölümde ise bu iki eserin çeviri yazımla aktarılmış metinleri yer almaktadır. Bu aktaran sırasında kelimelerin dönemindeki orijinal kullanımları aynen verilmiştir. Sonuç bölümünde ise her iki eser hakkında genel bir değerlendirme yaptık Tezin sonuna faydalı olacağını düşündüğümüz sözlük eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ahmed Cahidi and his Kitab at- Nasiha ABSTRACT This study aims to render Ahmed Cahidi's two boks, Nasihatname and Tevhid-i Zat, from ottoman Turkish to contemporary Turkish script and to evaluate them from the perspektive of religious education. In the introduction, we focused on the life and works of Ahmed Cahidi who is a 17th century ottoman sufi and poet. He has three work entitled Divan, Nasihatname and Tevhid-i Zat. The first chapter consists of an evaluation of Nasihatname and Tevhid-i Zat which are originally sufi texts from the viewpoint of education. Both works use rational and religious argument together in a style of sufi conversation. Li the second chapter Nasihatname and Tevhid-i Zat are transferred into contemporary Turkish script while preserving original wording öf İ7tfe century ottoman Turkish. fa &e conclusion we provide a general analysis of Cahidi's above mentioned two works. At end we add a glossary which is very helpful for understanding the original texts.