Birleştirilmiş sınıflar ile bağımsız sınıflarda ilk okuma yazma öğretiminde karşılaşılan sorunların karşılaştırmalı incelemesi (Kayseri ili örneği)
A comparative research on the problems of teaching how to read and write in multigrade classes and independent classes
  1. Tez No: 160910
  2. Yazar: KÜRŞAT KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSOY TAŞDEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
BİRLEŞTİRİLMİŞ SINIFLAR İLE BAĞIMSIZ SINIFLARDA İLK OKUMA YAZMA ÖĞRETİMİNDE KARŞILAŞILAN SORUNLARIN KARŞILAŞTIRMALI İNCELEMESİ (Kayseri İli örneği) ÖZET İlk okuma yazma öğretimi eğitim sisteminin ve özellikle de ilköğretimin temelini oluşturmaktadır. İlköğretim okulu öğrencilerinin başarısı, birinci sınıfta yapılan ilk okuma yazma öğretiminin başarısına bağlıdır. İlk okuma yazma öğretiminde karşılaşılan başarısızlık daha sonraki yıllardaki başarısızlığı doğuracaktır. Bu nedenle okuma-yazma programlan okul programlarının omurgası olarak nitelendirilebilir. Hemen her derste okuma-yazmanın önemli bir yeri vardır. İyi okuyamayan ve doğru olarak anlayamayan öğrencilerin derslerinde başarılı olacağı söylenemez. İlk okuma yazma öğretiminin amacı okur yazar yetiştirmek değil“Doğru, hızlı, anlamlı bir okuma, okuduğunu anlama, anladığım anlatma, anlattığına yorum katma”amacı doğrultusunda okuma yazmayı bilir nesiller yetiştirmektir. Birleştirilmiş sınıflar, iki ya da daha çok sınıfın, bir grup teşkil ederek bir öğretmen yönetiminde, birlikte çalışmasıdır. İlk okuma yazma öğretiminin kendine has yaşanan sorunlarının yarımda, birleştirilmiş sınıf uygulamasından doğan birtakım sorunlar da mevcuttur. Birleştirilmiş sınıf öğretiminde temel olan öğrencilerin öğretmenli derslerin yanında, ödevli olan ve öğrencinin öğretmensiz olarak çalışmasıdır ki, bu çalışmanın etkililiği ancak etkin bir okuma yazma ile mümkündür. Bu araştırmanın amacı; birleştirilmiş sınıflı ilköğretim okulları ile bağımsız sınıflı ilköğretim okullarında ilk okuma yazma öğretiminde karşılaşılan sorunları karşılaştırmalı olarak ortaya koymaktır. Araştırmada kullanılan veri toplama aracının geliştirilmesinde önce literatür taraması yapılmış, benzer araştırmalardan yararlanılmış, öğretmen ve uzman görüşleri de dikkate alınmıştır. Ankette ilk okuma yazma öğretiminin sorunlarını tespit amacıyla 35 madde bulunmaktadır. Anket örnekleme giren öğretmenlere uygulanmış, elde edilen veriler SPSS istatistik paket programıyla çözümlenmiş yüzde, frekans ve ağırlıklı ortalamaları hesaplanmıştır. Bağımsızlık kontrolü ki-kare analizi ile yapılmıştır.Araştırma sonucunda ilk okuma yazma öğretiminde karşılaşılan sorunlar ortaya konulmuş, bu sorunlardan hangilerinin birleştirilmiş sınıf uygulamasından kaynaklandığı tespit edilmiştir. Birleştirilmiş sınıf uygulamasında karşılaşılan sorunların başlıcalarının: hizmet öncesinde öğretmen adaylarının iyi yetiştirilmediği, ailelerin ilgisizliği, ilk okuma yazma öğretimi yöntem ve tekniklerinin yeterince bilinmediği ve gereği gibi uygulanmadığı, zaman yetersizliği, öğrencilerle bireysel olarak ilgilenilememesi ve öğrencilerin sınıfa uyum sağlayamamaları olduğu anlaşılmıştır. Bunların yanında, teftiş ve rehberlik sistemindeki aksaklıkların da ilk okuma yazma öğretiminde karşılaşılan sorunlarda payının olduğu ortaya konulmuştur. Bu araştırma özellikle birleştirilmiş sınıf okutan, birinci sınıf öğretmenlerine ve sınıf öğretmeni adaylarına yardımcı olabilir. Ayrıca birleştirilmiş sınıflar ve ilk okuma yazma öğretimiyle ilgili araştırma yapanlara ışık tutabilir. Anahtar Kelimeler; İlk Okuma Yazma Öğretimi, Birleştirilmiş Sınıflarda Öğretim, Bağımsız Sınıflarda Öğretim
Özet (Çeviri)
IV A COMPARATIVE RESEARCH ON THE PROBLEMS OF TEACHING HOW TO READ AND WRITE İN MULTIGRADE CLASSES AND INDEPENDENT CLASSES ( Kayseri Sample) ABSTRACT Teaching how to read and write forms the basis of education system, especially of the primary education. The success of the elemantary school students depends on the success of teaching how to read and write. Being unsuccessful while teaching how to read and write leads to unsuccessfulness in the following years. Thus the reading- writing programmes form the milestone of school curriculums. Reading and writing hold a significant place for almost all lessons. It is impossible to say that the students who can't read well and who can't comprehend the things he / she reads correcty will be a successful student. The goal of teaching how to write and read is not making people literate. It is bringing up literate generations that learn reading and writing“to read correctly, quickly and comprehensively, to understand the text being read, to explain the things that are comprehended, to commend on the explanations”. Multigrade classes are the ones in which two or more classes compose a group and study altogether in line with the instructions of a teacher. Teaching how to read and write, there are some problems depending on the application of multigrade classes besides the exclusive ones. The basic feature of the multigrade class system is that the students both study with the teacher and without the teacher by being assigned homework. This is effective only when the students can read and write well. In elementary schools with multigrade classes, there occur some problems while teaching how to read and write. This research paper aims at determining them.Collecting data for the research, the literature survey is held, similar research papers are examined, the views of teachers and experts are taken into consideration. Aiming at deterniining the problems of teaching how to read and write, there are 35 articles in the questionnaire. The questionnaire is applied to the teachers eligible as sample. The data provided are analysed by using SPSS statistics packet programme. Percentile, frequency and weighted averages are calculated. Independency control is carried out by using chi- square analysis. After the research has been completed, the problems of teaching how to read and write are determined and it is stated that which of these problems result from multigrade class system. Some of the major problems that are confronted with are as follows: the condidate teachers are not adequately educated and equipped before they begin to work, the families are indifferent, the techniques on teaching how to read and write are not wellknown anda re not implemented in the right sense, the time is not enough, the students are not dealt indidually, and they can't get used to class environment. In addition to these, it is revealed that the problems on the control and guidance system negatively affects the process of teaching how to read and write. This research paper may be useful especially to the teachers who take care of multigrade classes and teach first class students ; and to the classroom teacher candidates. It may also enlighten the ones who make a research on multigrade classes and on teaching how to read and write. Keywords; Reading and Writing Teaching, Multigrade Classes Teaching, Independent Classes.