TV reklâmlarında kullanılan müziğin marka kişiliğine etkisi ve bir uygulama
The effect of music used in commercials on brand personality and an application
  1. Tez No: 262120
  2. Yazar: EZGİ BEKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KIRCOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Reklâm; müşterinin ilgisini çekmek ve gereksinim duyduğu mallar arasında seçim yapmasını etkilemek bakımından üzerinde durulması gereken, en önemli etkenlerden biridir. Televizyon reklâmcılığında müziğin kullanımı çok yaygın olup, önemi ise son derece büyüktür. Yirminci yüzyılda kitle iletişim araçlarındaki önemli gelişmeler, reklâmların geniş kitlelere ulaşabilmesine yol açmıştır. Televizyon programlarını bir süre izleyecek olursak, tahminimizden de çok sayıda reklâm ile karşılaşırız. Bu da bize, televizyon yayıncılığında reklâmların ne kadar büyük bir yer tuttuğunu göstermektedir. Yayınlanan bu reklâmların büyük bir kısmını ise, müzikli reklâmlar oluşturmaktadır. Televizyon reklâmcılığında müziğin yaygın olarak kullanımı, tv reklâmında kullanılan müziğin önemini arttırmıştır.Bu araştırmada da reklâmlarda kullanılan müziğin marka kişiliği oluşumuna etkisini incelenmiştir. Birinci bölümde reklâm ve reklam müziği kavramları ele alınmıştır. Reklam ve hedef kitle ilişkisi, reklam ve müzik ilişkisi, reklam müziği türleri, reklamda müziğin önemi ve reklam-marka kişiliği ilişkisi ele alınmıştır. İkinci bölümde ise, marka kişiliği kavramı ve bu bağlamda marka kişiliğinin önemi, temel unsurlarından bahsedilmiştir. Araştırma bölümünde deney metodu kullanılmış ve reklâm müziğinin marka kişiliği üzerindeki etkisi, reklâm filmi de kullanılarak ortaya çıkarılmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Advertising is the most important factor that must be discussed in terms of atttracting customers and the need to influence their choice between the goods. The use of music in television advertising is very widespread, and the importance is huge. Major developments in mass media in the twentieth century, caused advertisements to reach a wide audience. Nowadays if we watch television programs for a while, guess we'll encounter too many ads. This shows us that the advertisements have taken a great place in television broadcasting . A large portion of these ads are music created ads.This article aims to show the effect of television commercial music on brand personality concept. The concept of advertising and music in advertising has been taken in the first section. The relationship of music and advertising, importance of music in advertising, types of music in ads and the relationship between ads music and customer typology relationhip are given. In the second section the definition of brand personality, the importance of brand personality and brand personality functions has been taken. Test method used in research and by using advertising films advertising's impact on the personality of the brand has been revealed.