Kurum içi halkla ilişkilerin iş tatmini üzerine etkisi:Süleyman Demirel Üniversitesi örneği
Intra human relations impact on job satisfaction: the case of Suleyman Demirel University
- Tez No: 289503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN ÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kurumlarda işlerin yürümesinde en önemli unsurlardan birisi insan faktörüdür. Kurumların daha verimli ve etkili olabilmeleri, rekabet güçlerini koruyabilmeleri ancak çalışanlarının dinamizmine bağlıdır. Çalışanların yüksek performans gösterebilmeleri ve verimli bir şekilde çalışabilmeleri ise ancak onların işlerinden tatmin olmalarına ve motivasyonlarına bağlıdır. Kurumlarda çalışanların iş tatminini sağlayabilmek için kurum içi halkla ilişkiler çalışması uygulamak gerekmektedir.Bir örgüt içerisinde çalışanların tatmininin sağlanması, yönetimin en önemli görevlerinden biri olmalıdır. İş görenlerin tatmin edilmesi, kuruma bağlılığı ve kaliteyi arttıracaktır. Bundan dolayı kurum yöneticilerinin iş tatmini yaratacak stratejiler oluşturmaya yönelik uğraşı içerisinde olmaları gerekirSonuç olarak, bireysel bir olgu olarak değerlendirilen iş tatmini, örgütsel açıdan da oldukça önemli ve incelenmesi gereken bir konudur. Çalışanlar için iş ve özel yaşamlarında mutluluk ya da mutsuzluk kaynağı olabilme potansiyeline sahip olması, işletmeler için de verimlilik ve kalite artış ya da azalışı sağlaması nedeniyle tatmin konusu, hem çalışanlar hem de işletmeler açısından özel bir öneme sahiptir. Aynı zamanda iş tatmini, örgütte sağlıklı ve verimli bir ortam olduğunun önemli göstergelerinden biridir. Bu ortamın sağlanmasında en büyük faaliyet olarak kullanılan kurum içi halkla ilişkiler Kurumların iç hedef kitleleri ile formal iletişimini yöneten, planlayan ve böylece kurum içindeki bilginin paylaşımındaki eşitsizlikleri gidermeye çalışan kurum içi halkla ilişkiler, mükemmellik yaklaşımı çerçevesinde yönetildiğinde çalışanlarda iş tatmini sağlayarak örgütleri daha etkin kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important things in the institutions is the human factor to deal with the affairs. The productivity and the efficiency of the institutions and the sustainability of their strength depend on the dynamism of their workers. In the same way, the high performance and the commitment of the workers depend on their job satisfaction and motivation. In order to settle job satisfaction, it is important to set intra human relations in the institutions.Carrying out the job satisfaction of the workers in the institutions is the most important duty of the management. The satisfaction of the workers will possibly increase the commitment and quality. Therefore, the managers are to spend effort to form strategies that help job satisfaction.As a result, job satisfaction assessed individually generally is topic that need to be analyzed from organizational perspective and it is very important. Due to the fact that it has the potential of the source of happiness for workers in their works and private lives, and it brings about decrease or increase of productivity or quality, the issue of satisfaction is particularly important both for workers and businesses. Moreover, job satisfaction is the most significant indicator of the fact that the business has healthy and productive atmosphere. For this purpose, if the intra human relations that manage, plan the objectives and the formal interactions in the institutions by means of which it tries to annihilate the inequalities in the institutions, are managed within the framework of perfectness will contribute to the active state of the organizations by inserting satisfaction in the workplace.