Örgütsel değişimin işgörenler üzerinde yarattığı olumsuz etkilerin giderilmesinde üst yönetimin rolü ve Sarar'da uygulama
The role of top management in soluing negative effects of organizational change on personnel
  1. Tez No: 161106
  2. Yazar: NİDA IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
ÖZET Sürekli değişen çevre koşullarında, işletmeler, rekabet özelliklerini koruyarak başarılı olmak istiyorsa, faaliyetlerini çevresel faktörleri ve bu faktörlerin değişme kabiliyetlerini hesaba katarak uygun bir biçimde düzenlemek zorundadır. Nitekim işletmenin yaşaması ve gelişmesi büyük ölçüde değişime uyma gücüne, bu güç de yönetim kademelerinde bulunanların yetenek ve becerisine bağlı olacaktır. Günümüzde örgütsel yapı ve süreçlerde yaşanan değişimle birlikte insana (işgören) olan önemi arttırmıştır. İşletme ne kadar modern, ne kadar kompleks olursa olsun makinelerle, robotlarla çalışması mümkün olamayacağından insan unsurunun örgüt içerisinde bir yerde mutlaka rolü olacaktır. Bu nedenle değişimden en çok etkilenen ve değişime hazırlanması gereken insan unsuru, üst yönetime bir takım yükümlülükler getirmektedir. Çalışanın mutluluğu ve huzuru arttıkça işletmenin değişimden sağlayacağı faydası artacağından örgütsel değişimlere bağlı olarak çalışanların manevi yönden tatmin duygusunun geliştirilmesi, güven ortamının oluşturulması, iletişim ve paylaşımın sağlanması gibi unsurlar üst yönetim için önem arz eden konular olmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the changing business environment, if a firm wants to be successful by keeping its competitive features, the firm must adjust its activities according to the environmental factors and changing changing capabilities of these factors. Therefore, the survival and development of a firm depends on the adaptation of this firm to the changing business environment. At the same time, thisadaptation process relies on the skill and capabilities of the management. The changes in today's organizational structure and processes increases the importance of people or workers. Due to physical, social and psychological differences of people, the effects of changes to the people will be different, as well. This situation causes the expected potantial use to fall down. There are many resistance against this changing in the firms. The most important point in the management of change is to overcome this resistance rapidly and positively. Therefore, top management should include the people in the firm to the change process and inform them about the changes.