İnsan kaynakları planlaması ve tekstil sektöründe bir uygulama
Human resources planning and an application in textile sector
- Tez No: 161521
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE ÇERİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Özet Günümüzde küreselleşmenin ve teknolojik değişimlerin etkisiyle rekabet yoğunlaşmış, bunun sonucu olarak işletmeler bu ortamda mücadele edebilmek için yollar aramaya başlamışlardır. Bunun için kalitenin arttırılması, verimliliğin arttırılması ve maliyetlerin azaltılması için çalışmalar yapılmıştır, insan kaynakları planlaması, işletmeler açısından verimliliği dolayısıyla karlılığı etkileyen temel öğelerden sayılmaktadır. Çünkü işletmeler işin niteliklerine uygun vasıflara sahip personeli işe almazlarsa etkin ve verimli üretim yapılamamakta ve maliyetler artmaktadır. Yetersiz performans, manevi tatminsizlik gibi olumsuzluklar ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca eğitim ve geliştirme masraflarında da artış gözükür. Bu çalışmada tekstil sektöründe faaliyet gösteren farklı büyüklüklerde üç işletme incelenmiştir. Tekstil işletmelerinin insan kaynağına ulaşmakta çok zorluk çekmedikleri görülmüştür. Bu avantaj sayesinde ayrıntılı bir insan kaynaklan planlaması yapmadıkları belirlenmiştir. Küçük boy işletmenin insan kaynaklan planlamasını hiç yapmadığı orta ve büyük boy işletmelerin ise basit yönetsel yargıya dayalı yöntemleri kullandıktan belirlenmiştir. vm
Özet (Çeviri)
Abstract Nowadays, the competition increases due to the effect of globalization and technological changes. Therefore, organizations try to find ways to deal with this competitive environment. They made researches in order to increase the quality, increase the productivity and decrease the costs. Human research planning is seen as one of the basic elements that effect profitability by organizations because of it's efficiency. Because, if the organizations don't employ the qualified personnel, tile efficient and effective production can not be made and the costs increase. Besides that, there can be other problems like insufficient performence and dissatisfaction with work. Also the expenditure of education and development increase. In this study, three organizations that work in textile sector and that have different sizes were compared. It was seen that textile organizations can rearch human resources without difficulty. Becaused of this advantage, it was determined that they do not make detailed human resources planning. In addition it was determined that in small organizations don't make any planning, on the other hand medium and large organizations use methods that only based on simple manager judgments. IX