Çok uluslu işletmelerde örgüt kültürü ve bir uygulama
  1. Tez No: 161522
  2. Yazar: DERYA DENİZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TURHAN ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı, çokuluslu işletmeleri örgüt kültürü açısından incelemek ve çokuluslu işletmelerle ulusal işletmeler arasında örgüt kültürü açısından yaşanabilecek farklılıkları bir uygulamayla açıklamakta. Tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çokuluslu işletmelerin tanımı, türleri, özellikleri, ve tarihi gelişiminden bahsedilmektedir. Ayrıca bu bölümde yine çokuluslu işletmelerin ev sahibi ülkeye giriş yollan, karşılaştıkları fırsatlar ve engeller, çokuluslu olma nedenleri, örgütsel yapılaşma türleri ve son olarak Türkiye'de çokuluslu işletmelerin gelişiminden söz edilmektedir. Çalışmanın ikinci bölümü örgüt kültürü ile ilgilidir. Bu bölümde örgüt kültürünün tanımı,bileşenleri ve özellikleri üzerinde durulduktan sonra örgüt kültürünün belirleyicileri, boyutları ve modelleri açıklanmıştır. Çokuluslu işletmeler ve örgüt kültürü kavramı detaylarıyla incelendikten sonra üçüncü bölümde çokuluslu işletmelerde örgüt kültürü kavramından bahsedilmiştir. Bu bölümde farklı kültürlere sahip ülkelerde faaliyet gösteren işletmelerin örgüt kültürü yapılarını daha iyi açıklamak için kültürel farklılıklarla ilgili teoriler ve sosyo-kültürel bileşenler üzerinde durulmuştur. Çokuluslu işletmelerin sahip olduğu kültür özelliklerini belirttikten sonra Türkiye'de hakim olan Kültür özelliklerine kısaca değinilmiştir. Araştırmanın amacı çokulusu işletmelerde örgüt kültürünü incelemek,çokuluslu işletmelerle ulusal işletmeler arasında örgüt kültürünü algılayıştaki farklılıkları araştırmaktır. Bunu gerçekleştirmek için veri toplama analizi olarak; güç mesafesi ve yönetim uygulamalarını algılama ve demografik değişkenlerle ilgili sorulardan oluşan anket formu uygulanmıştır. Araştırmanın sonucuna göre, güç mesafesi ve yönetim uygulamalarını algılamada, çokuluslu işletmeler ile ulusal işletmeler arasında anlamlı bir farlılık olduğu ama bu farklılığın demografik değişkenlere çok fazla bağlı olmadığı ortaya çıkmışta. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to study multinational companies according to their organizational culture and to explain the differences between national and multinational companies referring to their organizational culture with the help of a case study. This thesis consists of four parts. In the first part, the definition of multinational companies, their sorts, properties and historical development is given. The ways and reasons of their entrance in the home country, the opportunities and obstacles they face their organizational structure and at last the development of multinational companies in Turkey is also explained in the first part. The second part of this thesis is about organizational culture. In this part the definition of organizational culture is made and its components, characteristics, the determinants of it with relevant models are mentioned. After analyzing the concept of multinational companies and organizational culture in details, in the third part the organizational culture of multinational companies is discussed. This part also refers to theories about the cultural differences and the components of socio-cultural structures for explaining how multinational companies survive in countries that have different cultures. Also the cultural structure in Turkey is briefly mentioned. The aim of this search is to examine the organizational culture in multinational companies and the differences in the perception of organizational culture according to national and multinational companies. In order to do this a questionnaire is used for data collection whish involves questions about power distance, perception of managerial types and demographic variables. According to the results of the study it is observed that; although there is a meaningful difference between multinational and national companies in perceiving power distance and managerial types, this difference does not so much depends on the demographic variables.