Using popular songs to teach vocabulary
Kelime öğretiminde popüler şarkı kullanımı
  1. Tez No: 161596
  2. Yazar: HÜSEYİN SERÇE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Selçuk Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu (YD YO) orta altı düzeyin başlangıcındaki hazırlık sınıfı öğrenciler üzerinde popüler şarkıların kelime tanıma ve hatırlamaya yönelik etkilerini araştırmaktı. Buna uygun olarak, bu araştırma iki hipotezi inceledi; (1) öğretmenleri popüler şarkı kullanan öğrenciler, kullanmayanlara göre kelime tanıma açısından daha anlamlı bir düzeyde gelişim göstereceklerdir, (2) popüler şarkı dinletilen öğrenciler dinletilmeyenlere kıyasla daha iyi bir kelime hatırlama yeteneği göstereceklerdir. Bu hipotezleri test etmek amacıyla bir deney ve bir kontrol grubu seçilmiştir. Araştırmada deney ve kontrol gruplarında on beşer olmak üzere toplam otuz öğrenci yer almıştır. Deney grubundaki öğrencilere seçilmiş olan hedef dil kelimeleri popüler şarkılar kullanılarak (=şarkı grubu), kontrol grubundakilere ise ana dile çeviri (= çeviri grubu) yolu ile öğretilmiştir. Uygulamaya başlamadan önce, her iki gruba, bahsedilen kelimeleri bilme düzeylerini belirlemek amacıyla bir ön-test uygulanmıştır. Uygulama materyalleri birbirini takip eden dört hafta süresinde toplam dört oturumda yürütülmüştür. Uygulamadan sonra, her iki gruba, çoktan seçmeli test üzerindeki performanslarını ölçmek amacıyla aynı ön-test, önce bir son-test, daha sonrada ( iki hafta sonra) bir hatırlama testi olarak verilmiştir. Son-test ve hatırlama testi ortalama puanları üzerinde uygulanan bir Mann Whitney U testi her iki grup arasında anlamlı bir fark olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Diğer bir ifadeyle, yapılan veri analizleri, şarkı grubunun hem son-test (z =4.301) hem de hatırlama testinde (z = 4.592) anlamlı bir şekilde daha yüksek puanlar elde ettiğini ortaya çıkartmıştır. Dolayısıyla, bu çalışmanın bulguları yukarıda belirtilen her iki hipotezi de onaylamıştır. Bu araştırmanın bulgularından çıkarılan ana sonuç hazırlık okullarının ilgili düzeyinde popüler şarkı kullanmanın yabancı dil kelime tanıma ve hatırlama becerisini geliştiren etili bir yöntem olduğudur. Sonuç olarak, dil öğreticilerinin kelime öğretiminde bir araç olarak popüler şarkılardan daha fazla yararlanmaları önerilmiştir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to investigate the effects of popular songs in terms of vocabulary recognition and retention on early pre-intermediate preparatory class students at Selçuk University, School of Foreign Languages (SOFL). Accordingly, this research tested two hypotheses; (1) the students whose teachers use popular songs will improve significantly in recognizing words as opposed to the students whose teachers do not use popular songs, (2) the students who are exposed to popular songs will retain words significantly better than the students who are not exposed to them. In order to test these hypotheses, an experimental and a control group were selected. Thirty students, fifteen in the experimental group and fifteen in the control group, participated in the study. The students in the experimental group were taught the target vocabulary items through popular songs (=song group) while the control group was taught the same vocabulary items through mother tongue translation (translation group). Prior to this experiment, a pre-test was administered to both the song and translation groups in order to determine their passive knowledge of the target vocabulary items. Treatment materials were implemented in four sessions on the same day for four consecutive weeks. After the treatment, the same pre-test was given to both groups as an immediate post-test, and a retention test (two weeks later) in order to measure the performance of both groups on the multiple-choice vocabulary test. A Mann Whitney U test conducted on the mean scores of the post-test and the retention test yielded a significant difference between the two groups. Namely, data analysis revealed that the song group scored significantly higher than the translation group both on the post-test (z =4.301) and the retention test (z = 4.592). Therefore, the findings of the study confirmed both of the two hypotheses mentioned above. The major conclusion drawn from the findings of this investigation was that using popular songs in preparatory schools at early pre-intermediate level is an effective means of promoting second language vocabulary recognition and retention. Consequently, it is recommended that language teachers make greater use of popular songs as an aid to teach vocabulary. m