Türkiye'de müzik öğretmeni yetiştiren kurumlarda başlangıç gitar öğretiminde uygulanan yöntem ve tekniklerinin incelenmesi
A study on the methods and techniques applied in the guitar education for beginners in the music teachers training institutions in Turkey
- Tez No: 162122
- Danışmanlar: PROF. MEMDUH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
XI ÖZET Bu araştırma Türkiye'deki üniversitelerin Eğitim Fakültelerine bağlı Müzik Eğitim Bölümlerinde halen okutulmakta olan, Başlangıç gitar öğretim yöntem ve tekniklerinin incelenmesine yöneliktir. Bu araştırmanın sonucunda amaçlanan, başlangıç gitar öğretimindeki yöntem ve tekniklerin uygulamadaki durumunu ortaya çıkarmak, literatür taraması ile yeni yöntem ve teknikleri ortaya koymak ve bu doğrultuda gelecekteki gitar öğretimine katkıda bulunmaktır. Başlangıç gitar öğretimine ilişkin gitar teknikleri ve bunların uygulamalarına ilişkin yöntemlerin incelenmesine yönelik Dokuz Eylül Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Cumhuriyet Üniversitesi, Muğla Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi ve İzzet Baysal Üniversitelerine bağlı Eğitim Fakültelerinin Müzik Eğitimi Bölümlerinde, öğretim elemanları ve öğrencilere anket uygulaması yapılmıştır. Uygulanan anket sonuçlan tablolar halinde gösterilmiştir. Ayrıca araştırmanın sonunda gitar öğretiminin başlangıç düzeyindeki uygulamalarına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Xİİ ABSTRACT This. research has been aimed at evaluating methods and techniques for elementary level guitar education, which is being given in musical education departments of Education Faculties in Turkish Universities. The targets of this research are to have an understanding about the condition of methods and techniques that are being used in elementary level guitar education, to find out new methods and techniques studying the literature and to contribute to the future of guitar education in universities. A survey has been conducted among faculty members and students of musical education departments of Education Faculties of Dokuz Eylül University, Marmara University, Cumhuriyet University, Muğla University, Balıkesir University and İzzet Baysal University for the evaluation of methods and techniques that are being used in elementary level guitar education. The results of the survey have been demonstrated in the tables below. Besides recommendations for practices of elementary level guitar education have been given at the end of the research.