Finasman yöntemlerinden vadeli alacakların satışı yönteminin ekonomik analizi
Economical analysis of factoring one of the methods of financing
- Tez No: 162124
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZATEŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Para ve Banka Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Faktoring, firmaların mal ve/veya hizmet satışlarından doğmuş veya doğacak vadeli, fatura veya fatura yerine geçen bir belgeye dayalı, alacaklarının devrine dayanan ve tarafların istekleri doğrultusunda : Alacakların yönetimine ilişkin her türlü iş görmeyi içeren hizmet işlevi, Bu alacaklara karşı yapılan ön ödemeyi içeren finansman işlevi, Alacakların tahsil edilememe riskinin faktoring şirketince üstlenilmesini içeren garanti işlevi, Gibi finansal hizmetlerden bir veya bir kaçını kapsayan bir anlaşmadır. Faktoring, işletmelerin vadeli alacaklarına hareket ve likidite kazandıran ve bir işletmenin en büyük gereksinimlerinden olan“sıcak para”girişini sağlayan alacak yönetimi tekniklerinden biridir. Bu yönüyle faktoring işlemleri, işletmelerin vadeli alacaklarını nakde çevirerek, hızlı finansman yükümlülüklerini karşılayan bir tekniktir. Alacak satışı yöntemi olarak faktoring hizmetleri bu noktada, ekonomik büyüme evresindeki tüm irili ufaklı işletme, vadeli iş yapan tüm girişimci ve firmalar için etkin bir finansal seçenektir. Bu çalışmada son yıllarda Dünyada ve Türkiye'de önemini giderek arttıran faktoring tekniği tüm yönleriyle incelenmiş, sektörün önündeki sorunlar analiz edilerek çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Factoring is an agreement based on an invoice or a document in lieu of invoice, issued by the companies as a result of the sales of goods and/or services as with due date or without due date for transfer of the credits in accordance with the requirements of the parties and includes one or more than one of the following financial services: Service function including carrying out all kinds of works related to the management of credits, Financing function including payment made as return of such credits, Guaranteeing function including undertaking of the risk of inability to collect credits by the factoring company Factoring is one of the techniques of credit management that will ensure supply of“hot money”, which introduces motion and liquidity for the credits of the companies and is one of the most important requirements of a company. With such aspect, factoring transactions is a technique that covers the financial obligations of the companies by turning the deferred credits of the companies into cash. As a credit sales method, factoring services is an effective option for all both large and small companies which currently undergo the economical growth phase and all entrepreneurs and companies that perform works with due dates. The factoring technique, which has become more important in the World as well as Turkey in recent years, is examined from all aspects and the problems that the sector will face are analyzed and it is endeavored to introduce solutions to such problems. VI