İlköğretim okulu öğretmenlerinin mesleki tutumları ile okul iklimi arasındaki ilişki
The relationship between primary school teachers' professional attitudes and school climate
  1. Tez No: 162149
  2. Yazar: KAZIM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu araştırmada, İzmir metropolündeki ilköğretim okulu öğretmenlerinin mesleki tutumları ile örgüt iklimine ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının saptanması ve buna bağlı olarak da ilköğretim okullarındaki örgütsel iklimin iyileştirilmesi ve öğretmenlerin mesleki tutumlarının olumlulaştırılmasına dönük öneriler geliştirmek amaçlanmıştır. Genel tarama modelindeki bu araştırmada, İzmir metropolünde ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin görüşlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada 286 ilköğretim okulu öğretmeni denek olarak yer almıştır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak“Mesleki Tutum Ölçeği”ve“Örgütsel İklim Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma süreci sonunda elde edilen sonuçlar özetle aşağıda sunulmaktadır: 1. İlköğretim okulu öğretmenlerinin mesleki tutumları 4,10 ortalama ile iyi düzey olarak saptanmıştır. 2. Öğretmenlerin mesleki tutuma ilişkin görüşleri cinsiyet değişkeninde farklılaşmaktayken, diğer değişkenlerde farklılaşma bulunmamaktadır. Kadın öğretmenlerin mesleki tutumları, erkek öğretmenlere göre daha olumludur. 3. Öğretmenlerin mesleki tutumları ile örgütsel iklime ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Mesleki tutumlar olumlulaştıkça, örgüt iklimine ilişkin görüşler de olumlulaşmaktadır. 4. İlköğretim okulu öğretmenlerinin %30'u olumsuz mesleki tutuma sahiptir. 5. Öğretmenlerin örgüt iklimine ilişkin görüşleri cinsiyet değişkeninde farklılaşmaktayken, diğer değişkenlerde farklılaşmamaktadır. Kadın öğretmenlerin örgütsel iklime ilişkin görüşleri, erkek öğretmenlere göre daha olumludur. Vİlköğretim okulu öğretmenlerinin mesleki tutumlarına göre kendi okullarının örgütsel iklimine ilişkin görüşleri arasında farklılık bulunmaktadır. İlköğretim okulu öğretmenlerinin Mesleki tutum düzeyi arttıkça, örgüt iklimine ilişkin görüşleri de olumlu yönde artmaktadır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research aims to determine whether there is a significant relationship between the professional attitudes of the primary school teachers in the metropolitan area of Izmir and their ideas about the organizational climate, and to make suggestions to improve the organizational climate and the teachers' professional attitudes in line with the findings of the research. The ideas of the teachers working at the primary schools in the metropolitan areas of Izmir are made use of in this general survey-type research. 286 primary school teachers participated in the research.“Professional Attitude Scale”and“Organizational Climate Scale”were used to collect the data. The findings of the research can be summarized as follows: 1. The average of the professional attitudes of primary school teachers is 4.10, which is considered to be good. 2. The professional attitudes of the teachers vary significantly in terms of gender but not in terms of the other variables. The attitudes of the female teachers are more positive in comparison with those of the male. 3. There is a significant relationship between the teachers' professional attitudes and the organizational climate. When the professional attitudes become more positive, the ideas about the organizational climate become more positive as well. 4. 30 % of the primary school teachers have negative professional attitudes. 5. The ideas of the teachers about the organizational climate vary significantly in terms of gender but not in terms of the other variables. The ideas of the teachers about the organizational climate are more positive in comparison with those of the male. VII6. There is a significant difference between the teachers' ideas about their own schools' organizational climate in terms of their professional attitudes. When the professional attitudes become more positive, the ideas about the organizational climate become more positive as well. VIM