The disintegration of American family in Edward Albee's selected plays
Edward Albee'nin seçilen oyunlarında Amerikan ailesinin parçalanması
  1. Tez No: 162289
  2. Yazar: EVRİM ERSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AZİZE ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Aile kurumunun önemi üzerine çalışan sosyologlar aynı zamanda aile kromunun zaman içerisindeki kaçınılmaz değişimini de vurgulamaktadırlar. Aynı şekilde, Amerikan ailesi, cinsiyet rollerinin ve aile değerlerinin yeniden yapılanmasına yol açan; özellikle sanayileşmenin, tarıma karşı kazandığı zaferin etkisiyle büyük değişimler geçirmiştir. Birçok eleştirmen Amerikan ailesinin değişimini, değişen ahlaki ve ailevi değerleri takip eden bir çöküş olarak değerlendirmektedir. Amerikan tiyatrosunun en önemli figürlerinden biri olan Edward Albee, oyunlarında ailevi yaşantılarındaki çatışmaları ve gerilimleri çözmeyi beceremeyen aile üyeleri arasındaki kopan bağları ve iletişim eksikliğini sergiler. İletişim, sevgi ve şefkat eksikliğinin yanı sıra psikolojik ve fiziksel çatışmalar ve aldatma imgesi ahlaki çöküntünün aile kurumu üzerindeki etkisini vurgulamaktadır. Albee, ayrıca Amerikan ailesinin parçalanmasında önemli rol oynayan ekonomik refahı, tüketimi ve konformizmi eleştirmektedir. Albee'nin Amerikan ailesi eleştirisi her zaman Amerikan toplum eleştirisini kapsar ve Albee Amerikan ailesinin parçalanmasının suçunu baskın Amerikan sosyal ve kültürel değerlerine yükler. Bu çalışma Amerikan ailesinin parçalanmasını Albee'nin seçilen altı oyununda: Amerikan Rüyası (1961), Kim Korkar Hain Kurttan? (1962), Her şey Bitti (1971), Deniz Manzarası (1975), Evlilik Oyunu (1987), Keçi ya da Sylvia Kim? (Trajedinin Tanımı üzerine Notlar) (2000) incelemeyi amaçlar. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The sociologists working on the significance of the family institution also stress the inevitable transformation of the family institution in time. Likewise, the American family has gone through drastic changes especially under the effect of the triumph of industrialism over agrarianism which also leads to the restructuring of gender roles and family values. Many critics evaluate the transformation of the American family as a collapse that goes along with the changing moral and familial values. Edward Albee, who is one of the most significant figures in the American theater, portrays the broken ties and lack of communication between family members who are unable to resolve the conflicts and tensions in their familial life, in his plays. Lack of communication, love, and affection as well as psychological and physical tensions, and the image of betrayals all point out the effect of the collapse of morality on the family institution. Albee also criticizes the role of economic affluence, consumerism and conformism which are also the major reasons which lead to the disintegration of American families. Albee's criticism of the American family always encompasses a criticism to the American society putting the blame of the disintegration of the American family on the dominant social and cultural values. This study aims to explore disintegration of the American family in Albee's selected six plays: The American Dream (1961), Who's Afraid of Virginia Woolf? (1962), All Over (1971), Seascape (1975), Marriage Play (1987), and The Goat or Who's Sylvia? (Notes Toward a Definition of Tragedy) (2000). Vll