Göçmen kaçakçılığı suçu
The crime of the smuggling of migrants
  1. Tez No: 254133
  2. Yazar: BÜLENT YENİGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CANER YENİDÜNYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Göç insanlık tarihi boyunca var olan bir olgudur ve göçe ilişkin sayısal veriler esas alındığında 20. yüzyıl göç çağı olarak nitelendirilmiştir. Hızla artmaya devam eden bu olgunun devletlerin ekonomik, sosyal ve kültürel yapısına olan menfi etkileri, uluslararası toplumları ilgilendiren yapısı, tüm devletleri yasa dışı göçle mücadeleye yönelik bir işbirliğine ve kendi mevzuatlarında etkin düzenlemelere yöneltmiştir. Nedenler sadece bundan ibaret değildir. Suçun mağduru olarak kabul edilmeleri gereken göçmenlerin yasa dışı göç olgusunda karşılaştıkları ve tabi tutuldukları insanlık dışı muamelelerde kuşkusuz düzenlemelere esas önemli bir etkendir.Bu suçun inceleme konusu yapılmasındaki amaç, yeni düzenlemenin eski Türk Ceza Kanunu'ndan farklı olmasının sonuçları itibariyle uygulamada yarattığı önemli sorunlar ve konuya ilişkin çalışmanın sınırlı sayıda olmasıdır.Bu çalışmada ilk olarak göç ve göçmen kaçakçılığı kavramı üzerinde durulmuş, fiilin uluslararası mevzuatta ve Türk hukukunda düzenlenişi irdelenmiş, sonrasında ise Yeni Türk Ceza Kanunu'ndaki düzenleme itibariyle suçun yapısal unsurları, özel görünüş şekilleri, yaptırım ve kovuşturma koşulları ile usul hükümleri detaylı olarak incelenmiştir.Neticede, göçmen kaçakçılığı suçunun gecikmeli de olsa Türk hukukuna girmesinin isabetli olduğu ancak suçun özel bir kanunda yer almasının daha doğru olacağı, eski düzenlemeden farklı olarak suça teşebbüsün olanaklı kılınmasının yerinde olduğu, göçmenlerin suçun konusu değil mağdurları olarak kabul edilmeleri gerektiği ve bu nedenle zincirleme suç hükmünün uygulanabileceği, ?Türk vatandaşı veya yabancının yurt dışına çıkmasına imkan sağlama? seçimlik hareketi yönünden, imkan sağlayıcı hareketlerin yapılmasıyla yurt dışına çıkış sağlanamamış ise eylemin teşebbüs aşamasında kaldığının kabul edilmesi gerektiği ve yaptırıma ilişkin olarak da gün karşılığı adli para cezasının alt ve üst sınırları arasındaki farkın bu kadar büyük olmaması gerektiği çalışmada varılan sonuçlar olarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
People have migrated for centuries; the statistics regarding migration indicate that the 20th century is the century of migration. It has impacted negatively on the economic, social and cultural structures of the host countries and forced them to collaboration against illegal migration and revise their legislations. This is not the only reason. Victims of illegal human trafficking have been subjected to inhuman treatment due to the illegality of smuggling, and this has been an important factor in the attempts to reinforce and revise legislations.The reason behind having this crime as the object of this study is that firstly, the difference between the new regulation and the old Turkish Penal Code has created difficulties in its application and secondly, the number of research in this area is very limited.These are the issues elaborated on in this study: migration and the trafficking of migrants; its place in international and Turkish legislations; subsequently its place in the New Turkish Penal Code, its structural elements, specific situations, rules regarding prosecution and procedures.It has been concluded that despite the delay, its inclusion in the Turkish law is a positive development, however it would be better if the crime was the subject of a specific law; contrary to the old legislation the new legislation affirms that the illegally trafficked migrants are the victims and not the perpetrators, thus the rules of chain of crime can be applied; it should be accepted that to facilitate ?a Turkish citizen or a foreign national to leave the country? is an attempt to commit the crime if the person has not left the country, therefore the difference between the upper and lower limits of the fine based on the day should not be as wide as it is.