Üretimde yeniden yapılanma ve bir uygulama
Reengineering in manufacturing and an application
  1. Tez No: 162506
  2. Yazar: ESİN SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 366
Özet
ÖZET Günümüzde işletmeler rekabetçi yeteneklerini ve pazar paylarını arttırmak için yeni yöntemlere odaklanmaktadırlar. Yeniden yapılanma da bunlar arasındadır. Yeniden yapılanma, 1990'ların moda sözcüğüdür. Yeniden yapılanma hem özel sektörde hem de kamu sektöründeki işletmelerde uygulanmıştır. Yeniden yapılanmanın etkin biçimde uygulanabilmesi için, ilk olarak işletmenin süreçlerinin haritalanması gerekmektedir. Literatür incelendiğinde yeniden yapılanmada IDEFO yönteminin kullanıldığı gözlemlenmiştir. Bu tezde de, süreç haritalamada IDEFO yöntemi kullanılmıştır. IDEFO yönteminde çıktılardan girdilere doğru çalışılırken katma değer eklemeyen iş, veri ve kısıtların çoğu elimine edilebilmektedir. Aynı zamanda proje içerisindeki ekip üyeleri arasında fikir birliği sağlanmaktadır. Yeniden yapılanmanın uygulanmasıyla işletme içerisinde süreç performansı arttırılmaktadır. Süreç performansının arttırılması için akışı sağlama, idealleştirme, kalite fonksiyon göçerimi, iş birimi analizi ve kıyaslama yöntemleri kullanılabilmektedir. Tezin uygulama kısmında, ilk olarak ENAPS kriterleri uygulanarak süreç performans değerleri ölçülmüştür. Süreçler IDEFO kullanılarak haritalanmıştır. Seviye 5 süreç nitelikleri ölçülmüştür. Süreç içerisindeki aksaklıklar ortaya çıkarılarak öneriler sunulmuştur. ENAPS kriterlerine göre tekrar ölçüm yapılmıştır. İyileşmeler gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, companies focus on new applications to increase their competitive skills and market shares. Reengineering is also one of these applications. Reenginnering is the popular word of 90's. It has been applied in both private and public sector organizations. In order to apply reengineering efficietly, firstly organization's processes should be mapped. As the literature was examined, it is observed that IDEFO method has been used in reengineering. In thesis, IDEFO method was also used to process mapping. When studying from outputs to inputs by IDEFO method, many of non-value added tasks, data and constraints can be eliminated. At the same time, agreement among the members of the project team is provided. By applying reengineering in the organization the process performance is increased. Streamlining, idealizing, quality function deployment, work unit analysis and benchmarking methods can be used to increase process performance. In the implementation part of the thesis, firstly the process performance values were measured by applying ENAPS criteria. Processes were mapped by using IDEFO. The process qualifications of level 5 were measured. While exposing the defects in the process, suggestions were offered. To the ENAPS criteria, measurement was made again. Improvements were observed. VI