Küresel vergi işbirliğinde vergi cennetleri ve zarar verici vergi uygulamaları
Tax havens and harmful tax pratices in a global tax cooperation
  1. Tez No: 162517
  2. Yazar: EMEL YAMAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEYNEP ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Bu çalışmada; ilk olarak vergi cennetlerine neden olan vergi rekabeti incelenmiştir. Takiben vergi rekabeti çerçevesinde; küreselleşmenin sonucu ortaya çıkan vergi cennetlerinin ekonomik açıdan olumlu ve olumsuz yönleri araştırılmıştır. Buradan hareketle; küreselleşmenin vergileme üzerindeki en önemli etkisi, ekonomik birimlerin hareketliliğinin artmasının vergi kaynaklarının hareketliliğini arttırmasıdır. Vergi kaynaklan diğer bir deyişle; vergilendirilebilir unsurlar küreselleşme ile kolayca bir ülkeden diğer bir ülkeye kayabilmektedir. Vergi rekabeti iki şekilde söz konusu olmaktadır. Yasalarda ve vergi yönetiminde şeffaflıktan, uluslararası bilgi değişiminde açıklık kuralına uyulduğu ölçüde vergi indirimleri ve mükellefiyetin daraltılmasından oluşan vergisel avantajlar gözetilerek gerçekleşen bu durumun normal uluslararası vergi rekabetini doğurduğu açıktır. Devletlerin yabancı sermayeyi çekmek amacıyla ayırımcı vergi uygulamalarına gitmeleri, düşük oranlı vergi uygulamaları ya da hiç vergi almamaları, vergilendirme yetkisinin yanlış kullanımı, uluslararası bilgi değişimi kurallarına uyulmaması gibi benzeri uygulamalar“haksız vergi rekabeti”olarak değerlendirilir. Vergi rekabetinin zarar verici sınırının nerede başladığını tespit etmek önemlidir. OECD, zarar verici vergi rekabeti için vergi oranı düşüklüğü yanında başka faktörlerin de aranması gerektiğini savunmaktadır. Vergi rekabetini küreselleşen dünyada serbest ticaretin değişik şekli olarak görenler de bulunmaktadır. Bir ülkenin vergi rejimi ekonomik faaliyetlerin yer değiştirmesine neden oluyorsa oluşan vergi rekabeti uygulamaları ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Ortak ekonomik özellikleri yanında vergiden kaçınma olanakları sunan, vergi kaçırma ve kara para aklama konusunda önemli rolleri olan vergi cenneti ülkelerinin; küreselleşen dünyada ekonomik rolleri kaçınılmaz şekilde ortadadır. Bu açıklamalar çerçevesinde, çalışmanın bu kısmında üretici vergi cennetleri ile geleneksel vergi cennetleri grubuna giren ülkelerin ulusal ve uluslararası platformlarda yaptıktan çalışmalar ve geliştirdikleri ekonomik stratejiler ve firmaların iş merkezlerinin tayininde neden bazı ülkeleri seçtikleri incelenerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, first of all competition in tax, which caused the tax havens, have been investigated. Afterwards, within the frame of competition in tax the positive and the negative aspects of tax havens, which result from globalization, are compared. Thus, the most important effect of globalization on taxation is the increase in mobilization of the tax sources due to increase in mobilization in the economical units. In other words, the sources of tax-the taxable elements-can. easily be lost from one country to the other via globalization. The competition in tax becomes a matter of issue in two different ways. It is apparent that this situation, which is realized via considering advantages of taxation that is caused by narrowing decreases in taxes and responsibilities, is respect to abiding the rule of openness in international information exchange and transparency in laws and tax management, causes normal international competition in tax applications such as, different applications in taxes by government taxes for to attract foreign capital and then application of taxes at lower rates or not taking any taxes, wrong application of the authority of taxation, disobedience to the rule of international information exchange, are considered as“unjust competition in tax”. It is important to determine where the border of damaging effect of competition in tax starts. OECD defends that it is necessary that factors other than low tax ratio should be sought for damaging tax competition. There also are those, who consider competition in tax as a different version of free market in a globalizing world if the tax regime of a country causes displacement of economical activities then the applications of competition in tax besides the common economic specialties, which arise, differ from one country to the other. The economic roles in tax evasion and in cleaning the black money, and which offer opportunities for keeping back from tax, is inescapably apparent. Within the frame of lose explanation, in this part of the study the work that the countries, which are in the categories of production tax havens and conventional tax havens, do both at the rational and international platforms and the economical strategies that They develop and the reasons,why the companies prefer some countries when they determine their work-centers, are evaluated and compared. VI