Takım çalışması üzerinde liderin etkileri
The effects of leader on teamwork
  1. Tez No: 162516
  2. Yazar: TUGAY İPEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NUREL ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, liderin takım çatışması üzerinde nasıl etkide bulunduğunun ortaya konulması ve bunun takımlarda yapılan bir uygulama ile daha somut hale getirilmesidir. Bu doğrultuda, öncelikle liderlik konusu işlenmiş ve liderlikte ilgili yaklaşımlar tanıtıldıktan sonra, takım çalışması ele alınmış ve takım çalışmasının grup çalışmasından farklılıktan ortaya konmuştur. Daha sonra takım çalışmasında liderlik üzerinde durulmuştur. Çalışmanın son bölümünde ise, takım çatışmasında liderin etkisini belirlemek amacıyla, bir anket çalışması yapılmıştır. Daha sonra anket sonuçlarının analizi yapılarak, takım çalışmasında liderin etkileri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aims of this thesis are the effects of the leader on teamwork and make it concrete by applying a research about this thesis topic. In the perspective, first, leader and leadership are studied and general approaches regarding leadership are introduced. And then teamwork is studied and its differences from group are pointed out In order the leadership on teamwork is studied. In the last part of this study to determine the effects of the leader on teamwork a survey was done. Analysis of the results is given in the final part of this study. The effects of the leader are drawn using these results. VI