Millennial mannerisms: John Ashbery and the American scene in the 1990s
  1. Tez No: 162567
  2. Yazar: HAKAN DİBEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AZİZE ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Derrida'nın son onbeş yılda (1990-2005) yazdıkları, dine karşı giderek artan bir ilginin izini taşımaktadır. Aynı dönemde, Ashbery'nin şiiri bir tür aşkıncılığa yönelir gibi görünmüştür. Bu eğilimler, genel anlamda postmodernizm çerçevesi içinde dinsel temalara rağbetin artmasına koşutluk gösterir gibidir. BİN YIL SONU ÜSLUPÇULUKLARI'nda bu durum bir dizi Derrida ve Ashbery yakın okuması yoluyla irdelenmektedir. Bu okumalar göstermektedir ki, Derrida ahlak ve politika kavramlarını yapı sökümüne tabi tutarken, Ashbery de aslında, varolan benlik, öteki ve yüce kavramlarını aynı söküme uğratmıştır. Ashbery'nin projesine, geç-modernist şiire neo-barok bir meydan okuma diyecek olursak, Derrida'nınkine de hem batı felsefesine hem de ilahiyatına yeni-mesihçî bir meydan okuma denebilir. Her iki proje de, Aydınlanma'nın dışlanmış diğerinin işgal ettiği kavramsal uzamın ele geçirilmesi girişimleridir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Derrida's last 15 years (1990-2005) were marked by his increasing interest in religion. During the same period, Ashbery's poetry appeared to move in the direction of a kind of transcendentalism. These shifts seemed to parallel the rise of religious topoi within postmodernism in general. In Millennial Mannerisms, these circumstances are analyzed through a series of close readings of Derrida and Ashbery. These readings reveal that Ashbery has actually been deconstructing the current notions of the self, the other, and the sublime, while Derrida has been deconstructing current notions of ethics and politics. If Ashbery's project may be called a neo-baroque challenge to late-modernist poetry, Derrida's project is a neo-messianic challenge to both Western philosophy and theology. Both projects are attempts to appropriate the conceptual space that has been occupied by Enlightenment's excluded other. VII