The effect of authentic leadership on intrinsic motivation of millennial engineers working in information technology (IT) sector in Turkey on the basis of self determination theory
Öz denetim teorisi temelinde otantik liderliğin Türkiye'de bilgi teknolojileri sektöründe çalışan milenyum kuşağı mühendislerinin iç motivasyonuna etkisi
  1. Tez No: 536926
  2. Yazar: BİRGÜL AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ PALALAR ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Türkiye'de Bilgi Teknolojileri (BT) sektöründe çalışan milenyum jenerasyonuna ait mühendislerin sayısı arttıkça, milenyum jenerasyonu ile önceki jenerasyonların beklentileri arasındaki farklılık, özelikle liderlik anlamında, daha belirgin hale gelmektedir. Günümüzde, liderler bu farklılıkların az ya da çok farkında olmakla birlikte milenyumların ihtiyaçlarını anlamakta ve beklentilerine uygun bir liderlik stili geliştirmekte zorluk çekmektedir. Beklentileri karşılanmayan milenyumların motivasyon düzeyleri düşük ve şirketlerinden ayrılma eğilimleri yüksek olmaktadır. Bu da şirketlerin personel devir hızı artırmaktadır. Milenyum jenerasyonu ve liderlik tercihleri üzerine birçok çalışma yapılmış olmasına rağmen, otantik liderlik ile milenyum jenerasyonunun içsel motivasyonu arasındaki ilişkiyi konu alan kısıtlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu tez, Türkiye'de bilişim sektöründe çalışan milenyum mühendislerine odaklanmakta ve otantik liderliğin Öz Denetim Teorisi temelinde kendi içsel motivasyonlarına etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu tez çalışmasında anket tekniği uygulanmış, anketler İstanbul'da bankaların ve telekomünikasyon şirketleri ile yazılım geliştirme şirketlerinin BT departmanlarında mühendis olarak çalışan kişilere gönderilmiştir. Örneklem, farklı yaşlarda milenyum jenerasyonuna ait 196 erkek ve kadın mühendisten oluşmaktadır. Sonuçlar, otantik liderlik ile Türkiye'de BT sektöründe çalışan milenyum mühendislerinin içsel motivasyonları arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
As the number of millennial engineers working in Information Technology (IT) sector in Turkey is increasing, the differences of millennials' expectations from the previous generations are becoming more obvious, especially in terms of leadership. Nowadays, leaders are more or less aware of these differences but they have difficulty in understanding millennials' needs and developing a leadership style that fits their expectations. The millennials whose expectations are not met suffer from low motivation levels and have a high intention to leave their companies which in the end inreases the employee turnover of the organizations. Although many studies have been carried out on millennials and their leadership preferences, there is a limited literature on the effect of authentic leadership on intrinsic motivation of millennials. This thesis focuses on millennial engineers working in IT sector in Turkey and aims to investigate the effect of authentic leadership on their intrinsic motivation on the basis of self-determination theory. In this thesis, survey technique is used and surveys were sent to the people working as an engineer in IT departments of banks, telecommunication and software development companies located in İstanbul. The sample included 196 male and female engineers at different ages belonging to millennial generation. The results showed that there is positive relationship between authentic leadership and intrinsic motivation of millennial engineers working in IT sector in Turkey.