İzmir Aliağa yöresindeki tersane ve gemi söküm işletmelerinin ekonomik ve çevresel etkileri
The economical and environmental effects of the shipyards and ship scrapping industries in Aliağa region of İzmir
  1. Tez No: 162585
  2. Yazar: DİLEK KUZUMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKKI KİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
ÖZET Bu çalışmada demir çelik endüstrisinin önemli bir parçası olan, sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunan ve Türkiye'de yalnızca Aliağa'da faaliyette bulunan gemi söküm sektörü ele alınmıştır. Çalışmanın amacı Aliağa' daki gemi söküm işletmelerinin kısmen Aliağa ve çevresindeki genel olarak da ülke üzerindeki çevresel ve doğrudan ekonomik etkilerinin incelenmesidir. Bu amaçla yapılan saha çalışmasında derinlemesine görüşmelerden ve göztemlerden yararlanılmış; sektördeki ilgili, yetkili ve uzman kişilere çarpraz bilgi sorgulaması yapılmıştır. Aliağa'daki gemi söküm işletmelerinin doğrudan ekonomik etkisinin değerlendirilmesi için örnek olabilecek bir model önerilmiştir. Oluşturulan modele göre Aliağa'daki gemi söküm faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan doğrudan ekonomik etkiler; gelir etkisi (işletmelere ait), istihdam etkisi, kişisel gelir etkisi, vergi etkisi ve dışsallıklardır. Elde edilebilen veriler çerçevesinde oluşturulan vergi dağılımı ve fayda- maliyet hesaplaması Aliağa'daki gemi söküm işletmelerinin bulundukları bölgede büyük ölçüde doğrudan ekonomik etki yarattığını göstermektedir. Aliağa'daki gemi söküm işletmeleri ayrıca ekonomik hareketlilik, ithalattan tasarruf ve endüstriyel faaliyetlerin artmasını sağlamakta, yeni iş sahaları yaratmakta ve ulusal ekonomiyi korumaktadır. Çevresel etkilerle ilgili olarak; Aliağa'daki gemi söküm firmalarında çevre kirliliği, iş güvenliği ve işçi sağlığı alanlarında; ILO, IMO Protokolleri ve Basel Konvansiyonu tarafından ortaya konulan uluslar arası standartlara uyulup uyulmadığına ilişkin değerlendirmelerde bulunulmuştur. Sonuç olarak kamu kuruluşlarının sıkı denetlemeleri ve son yıllardaki teknolojik gelişmeler sayesinde, içinde bulunulan koşullar dahilinde çevresel etkilerle ilgili uluslar arası standartlara uyulduğu belirlenmiştir. Ekonomik kalkınma ve doğal çevrenin korunması arasında bir tercih yapmaktan ziyade kısa vadeli avantajlarla- uluslar ve insanların uzun vadeli menfaatleri arasında optimum ve sürekli bir denge sağlanmalıdır. VIIBu çalışma, alanında bir ilk olması ile gelecekte gemi söküm endüstrisi üzerine yapılacak olan Ekonomik Etki Çalışmaları için bir başlangıç oluşturmaktadır. VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the ship scrapping industry is taken up as an an important part of iron steal trade which contributes to sustainable development and getting activity just in Aliağa. The aim of the study is examining environmental and direct economical impacts of the Aliağa ship breaking enterprises, partially in Aliağa and surroundings; generally on country. For this purpose, the field study is done by taking advantage of deep interviews and observations, and making cross- examine to interested, authorized and specialist persons. A model is suggested as a sample for the evaluation of Aliağa ship breaking industries' direct economical impacts. According to the model direct economical impacts, that are occurred by Aliağa ship breaking activity, are income impact (relating to enterprises), employment impact, personal income impact, taxes impact and externalities impact. Taxes distribution and utility- cost calculation that are formed in the frame of the datas to be able to get, points out Aliağa ship breaking industries' create directly economical impact on a large scale in the region that they are exist. In addition to this, Aliağa ship breaking industries' provide; economical activity, use of imports and increased industrial activity; create recent job fields and protect national economy. In the scope of environmental impacts; evaluations are made about Aliağa sfîip breaking companies if they adapt international standards regarding environment pollution, labour security and labourer health that are put forward by IMO, ILO Protocols and Basel Convention. As a result, it is observed that ship breaking establishments are adapting international standards about environmental impacts in the present conditions; by means of hard inspections of public sector and technological developments in recent years. Instead of making a choice between economical development and protection of natural environment; an optimum and a continuous balance should be supplied between the short term advantages and the nations and people long term benefits'. IXThis study, as a pioneer in its field, puts forward the necessary initiation for the forthcoming economic impact studies of the ship scrapping industry.