7-11 yaş grubunda orff öğretisi destekli keman eğitiminde başlangıç metodu oluşturulmasına ilişkin bir çalışma
A model regarding the initation of violin education via orff schulwerk for pupils apeal between 7 to 11
- Tez No: 162646
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERMİN BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu araştırmada 7-11 yaş çocukları için Orff Öğretisi destekli bir başlangıç keman eğitimi modeli önerisi hazırlanmıştır. Bu model önerisinde çocukların keman derslerine karşı motivasyonlarının arttırılması, birlikte çalma alışkanlığının kazandırılması, yaratıcılıklarının geliştirilmesi ve keman eğitiminin gerektirdiği temel müzik bilgilerinin kazanılması gibi hedeflere Orff Öğretisi ile düzenlenmiş etkinliklerle ulaşılması düşünülmüştür. Başlangıç keman eğitimine ilişkin teknik konular ise bireysel derslerde verilmiştir. Bu modelde, haftada en az iki saat bireysel keman dersi, haftada iki gün birer saat, Orff öğretisi ile desteklenmiş grup eğitimi önerilmektedir. Modelde Orff Öğretisi ile desteklenmiş grup dersleri için 21 etkinlik, bireysel dersler için ise 93 etüt ve öğretmen ile öğrencinin birlikte çalabileceği 3 dizi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, a model regarding the initation of violin education via Orff Schulwerk for pupils apeal between 7 to 1 1 is presented. The aim of the study is to increase children's level of motivation towards learning to play the violin and acquire the habit of playing it with the group. Also developing a sense of creativity in playing the violin and gaining essential information of music in general were main topics in this study. In this model two lesson types are offered. First is the individual learning style which is necessary fort he first part of the violin education. İn this model at least two hours in a week, individual violin lessons shoul be taken. The second type of learning to play violin is to learn to play it with in the group; via Orff Schulwerk. İn this model, both types of learning styles are recommended to be experienced within the same week of violin education İt is suggeted that, at least two hours group lessons should be taken in a week