Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının icrası ve sürecin denetlenmesi
  1. Tez No: 162828
  2. Yazar: TALHA ALTINTOP
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
150 ÖZET Bu çalışmada, genel olarak Avrupa insan Haklan Mahkemesi Kararlarının iç hukukta nasıl icra edildiği ve icra sürecinde çıkan olumsuzluklara karşı denetim organlarının ne şekilde önlemler aldığı incelenmiştir. Çalışmanın Birinci Bölümünde; insan hakları kavramı, tarihçesi, güvence sistemleri, Sözleşme karşısında Türkiye'nin durumu incelendikten sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinden bahsedilmiştir. ikinci bölümde; öncelikle Mahkemenin kararlarına değinilmiştir. Daha sonra, Mahkeme kararlarının icrası konusunda; devletlerin Mahkeme kararlarını ne şekilde icra ettiklerine değinilmiş ve Mahkeme kararlarının icra edilmeme sebeplerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde son olarak denetim konusu incelenmiştir. Burada denetim organlarından ve bu organların denetim şekillerinden bahsedilmiştir. Ayrıca henüz yürürlüğe girmemiş olan 14. Protokolün getireceği yeniliklerden de kısaca bahsedilmiştir. Tüm bu konular incelenirken gerekli yerlerde konunun daha iyi anlaşılması ve somutlaşması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararlarına da atıflar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
151 ABSTRACT At this study, how European Human Rights Court Decisions are performed in the internal Law, and at the process of performing, against the negative situations occured, what sort of measures the organs of inspection take, have been investigated. In the first part of the study; after investigating the concept of human rights, its brief historical account, security systems, the position of Turkey against the agreement, European Human Rights Court has been told about. In the second part; firstly the decisions of the court have been mentioned about. Then, about performing the decisions of the court; how the government perform the decisions of the court are told and the reasons why the court decisions weren't performed. Have been mentioned. In the second part, finally, the subject of supervision has been searched. Here, the organs of supervision and the supervising styles of these organs have been told about. Furthermore, the 14 th Protocol which hasn't come in to effect yet are mentioned about with the new things that it will bring. While these subjects are getting investigated, for the subject to be understood better and to be materialized, European Human Rights Court's decisions are also attributed.