1982 Anayasası'nda cumhurbaşkanının konumu
  1. Tez No: 162830
  2. Yazar: ERGÜN TAŞCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
93 ÖZET Günümüzde çağdaş demokrasilerde yürütme organı, yapısı bakımından monist (tekçi) ve düalist (ikici) yürütme olarak ikiye ayrılmaktadır. Düalist yürütmede yetki, bir kişi ile bir kurul arasında paylaşılmıştır. Ülkemizde de uygulanan bu sistemde yürütme organı Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanından oluşmaktadır. Cumhurbaşkanı, devletin başı olması sıfatıyla“Türkiye Cumhuriyetinin ve Türk milletinin birliğini temsil eder; Anayasanın uygulanmasını, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetir.”(Anayasa md. 104/1) Cumhurbaşkanının bu amacı gerçekleştirebilmesi amacıyla kendisine verilen görev ve yetkiler ine Anayasamızda düzenlenmiştir. Çalışmanın temel inceleme alanını oluşturan 1982 Anayasasında, siyasal organlar arasında oluşturulan üstünlük ilişkisi yürütmenin yasamaya karşı, yürütme içinde de Cumhurbaşkanın hükümete karşı üstünlüğü şeklinde tezahür etmektedir. Bu durum, klasik parlamenter demokrasilerde görüldüğünden çok daha fazla yetkinin Cumhurbaşkanına verilmesi sonucunu doğurmuştur. Bu durum, daha önce yaşanan siyasi tecrübelerin nedeniyle yürütmenin güçlü olması, yürütme içinden de tarafsız bir organının etkinliğinin sağlanması gerektiği anlayışından kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada da, Cumhurbaşkanının 1921 Anayasasından günümüze kadar olan dönemde Türk siyasi hayatında yer aldığı konum ve durumu incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
94 ABSTRACT Currently, in contemporary democratic regimes, executive body is divided into two parts in terms of its construction, one dualist and the other monist. In dualist regimes, power is shared between a person and a council. Executive power is consisted of the President of Republic and the Council of Ministers in that system implemented in Turkey, too. President of Republic, as the head of the state, shall represent the Republic of Turkey and the unity of the Turkish Nation; he or she shall ensure the implementation of the Constitution, and the regular and harmonious functioning of the organs of state. The duties and powers that are given to the President of Republic so that he or she can achieve that aim are determined in the Constitution. In the Constitution of 1982 that is the basic research area of this study, superiority relation which is formed between political organs appears in form of superiority of the executive power to legislative power and superiority of the President of Republic to the government in the executive power. This situation has caused that the President of Republic has been given more authority than he or she has in the classical parliamentarian democracies. It has resulted from the understanding that the legislative power should be strong and it should be ensured effectiveness of an impartial organ in the legislative power due to the previous experiences. In this study, the position and situation of the President of Republic in the Turkish political life from the Constitution of 1921 up to today is examined.