Ülkemizde teknoloji geliştirme bölgelerinin teşviki ve etkinliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 162875
  2. Yazar: HALE BUZKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİNNUR ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Günümüzde ülkelerin ekonomik kalkınmasını belirleyen ve şekillendiren en önemli etkenler, teknolojik gelişme ve bilimsel alandaki ilerlemelerdir. Teknolojik gelişme ve bilimsel alandaki ilerlemeler ise ağırlıklı olarak üniversite ve sanayi işbirliğini zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda ülkemizde, etkin üniversite-sanayi işbirliğinin sağlanması, üniversitelerdeki bilgi birildirimin sanayiye aktarılması ve etkin bir ar-ge sisteminin oluşturulması için teknopark uygulamalarına yer verilmiştir. Bu uygulamanın teşvik edilmesi için de ülkemizde 2001 yılında Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile 2002 yılında Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği yürürlüğe konmuştur. Çalışmamızda öncelikle teknopark kavramı, teknopark uygulamalarının ortaya çıkış nedenleri, teknoparkların önemi ve bazı ülkelerde teknopark uygulamalarına değinilmiştir. Ardından ülkemizde teknoparkların tarihsel gelişimi ve teknopark uygulamaları ile teknoparklara yönelik vergisel ve vergi dışı düzenlemeler incelenmiştir. Sonuç olarak teknoloji geliştirme bölgelerinde etkinliğin sağlanabilmesi için gerekli vergisel ve vergi dışı düzenlemelere ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays the most important factors which determine and shape economic development of countries are technological progress and scientific advances. In that case technological progress and scientific advances necessitate predominantly cooperation of university and industry. In this context, it has been given way to implementations of technology park to provide an effective cooperation of university and industry, transfer knowledge from university to industry and set up an effective research and development system in our country. In order to encourage this implementation, in the year of 2001 it was put into force the law which is called Law of Technological Development Zones and in the year of 2002 it was put into force Regulations of Technological Development Zones. Firstly, in our study, the concept of technology park, reasons of appear of these implementations, the importance of technology park and implementations of technology park in some countries have been mentioned. Then the diachronic of technology parks, implementations of technology park, tax implementations and the other arrangaments on technology park have been analyzed in our country. Finally tax implementations and the other arrangaments which are necessary to provide for effective in technological development zones have been suggested.