Klâsik Osmanlı Türkçesinde eklerin ses düzeni (16., 17. ve 18. yüzyıl)
  1. Tez No: 162876
  2. Yazar: YAVUZ KARTALLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLÂ KARAHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 949
Özet
934 ÖZET“Klâsik Osmanlı Türkçesinde Eklerin Ses Düzeni (16, 17 ve 18. Yüzyıllar)”adlı tezimiz esas olarak“Giriş, Dil Uyumu, Dudak Uyumu, Ünsüz Benzeşmeleri, Sonuç, Dizin”bölümlerinden oluşmaktadır.“Giriş”bölümünde Arap alfabesinin Türkçenin seslerini ifade kabiliyeti, kalıplaşan imlânın yetersizliği, faydalanılan ana ve yardımcı kaynaklar üzerinde durulmuştur.“Dil Uyumu”bölümünde Arap harfli metinlerden kalınlık-incelik özelliği açıkça tespit edilebilen eklerin ince ve kaim ünlülü kelimelerden sonra dil uyumuna bağlı olup olmadıkları incelenmiştir.“Dudak Uyumu”bölümünde, Arap harfli metinlerden düzlük-yuvarlaklık uyumuna konu olan ekler;“I Sınıfı Ekler”,“U Sınıfı Ekler”ve“X Sınıfı Ekler”olmak üzere üç ana başlık altında incelenmiştir. Bu bölümde, düz ve yuvarlak ünlülü kelimelerden sonra“I, U, X”sınıflarına dâhil olan eklerin dudak uyumuna uyup uymadıkları tespit edilmeye çalışılmıştır.“Ünsüz Benzeşmeleri”bölümünde Arap harfli metinlerde tonluluk-tonsuzluk özelliği belli olan ekler;“C Sımfı Ekler”,“D Sınıfı Ekler”ve“G Sınıfı Ekler”başlıkları altında incelenmiştir. Bu bölümde, tonlu ve tonsuz ünsüzle biten kelimelerden sonra“C, D, G”sınıflarına dâhil olan eklerin ünsüz benzeşmesine uğrayıp uğramadıkları araştırılmıştır.“Sonuç”bölümünde“Dil Uyumu, Dudak Uyumu ve Ünsüz Benzeşmeleri”kısımlarında incelenen eklerle ilgili varılan sonuçlar ve hükümler yer almaktadır.“Dizin”bölümünde tezimizde incelenen eklerin geçtiği sayfalar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
935 SUMMARY The thesis with the name "Morphophonemics of Classical Ottoman Turkish (16, 17 and 18 Centuries) is composed of 6 parts as Introduction, Back-Front Harmony, Unrounded-Rounded Harmony, Consonant Assimilation, Conclusion and Index. In Introduction part, the expression ability of Arabic Alphabeth of Turkish phonemes, the insufficiency of stereotyped spelling, and main and secondary sources that are used are considered. In the part Back-Front Harmony, it is analysed that if the affixes -of which their back-front peculiarity is clearly determined- which takes part after back-front vowels are dependent on back-front harmony or not. In the part Unrounded-rounded harmony, the affixes related to the unrounded- rounded harmony in Arabic Texts are analysed in 3 headings as; I-class affixes, U- class affixes and X-class affixes. In this section, the harmony of the I, U and X class affixes which names after the unrounded and rounded vowels is tried to be determined. In Consonant Assimilation, affixes with significant voiced-unvoiced peculiarity in Arabic texts are analysed under the headings as C-class affixes, D-class affixes and G-class affixes. It is analysed that if the affixes which belong to C, D and G classes take part just after the words which are ended with voiced-unvoiced consonants are exposed to consonant assimilation or not. Conclusion part includes opinions and results related to the analysed affixes in Back-front Harmony, Unrounded-rounded Harmony and Consonant Assimilation. In Index part the pages that the analysed affixes included are mentioned.