Avrasya ekonomik topluluğu (Eurasec): Kurluşu ve Kazakistan'ın önemi
  1. Tez No: 162893
  2. Yazar: MARAT RYSBEKOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜMTAZ'ER TÜRKÖNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
116 ÖZET Bu çalışma, Avrasya Ekonomik Topluluğunu ele almaktadır. AET, 10 Ekim 2000'de, Kazakistan'ın başkenti Astana'da Rusya, Kazakistan, Beyaz Rusya, Kırgızistan ve Tacikistan Devlet Başkanlarının biraraya gelmesi ile kurulmuştur. AET, 6 Ocak 1995'de kurulmuş olan Gümrük Birliğinin hukuki varisi olarak bilinmektedir. AET'nun amacı, üye devletlerin dinamik gelişmelerini sağlamak, sosyo-ekonomik değişimlerin uyumlaştırılmasını, halkların yaşam seviyesini yükseltmek üzere bu ülkelerin ekonomik potansiyellerinin etkin şekilde kullanılmasını, ayrıca ulaştırma, enerji, işgücü göçü, tarım ve tarıma dayalı sanayi alanlarında işbirliği sağlamaktır. Rusya ile Kazakistan, AET'nun motor gücünü teşkil eden üye ülkeler olarak nitelendirilmiştir. Bundan dolayı, çalışmamızda Rusya ve Kazakistan olmak üzere, bu iki ülkenin Topluluk içindeki önemi tek tek ele alınmıştır. Ayrıca, Rusya ile Kazakistan arasındaki ilişkiler de, incelenen konular arasında yer almaktadır. AET'nun AB ve DTÖ ile ilişkileri, çalışmamızın üçüncü bölümünde yer almıştır. Bu arada belirtilmesi gerek ki, AET'nun kuruluş sürecinde“kendisi”için model uluslararası kuruluş olarak AB alınmıştır. Söz konusu iki kuruluşun arasındaki ilişkilere gelince, AET ile AB arasındaki ilişkiler bazı nedenlerden dolayı çok yavaş gelişmekte olduğu tespit edilmiştir. AET'nun gelişmesinde DTÖ ise, şüphesiz büyük önem taşımaktadır. Günümüzde tüm AET üyeleri DTÖ'ne üyeliği için başvurmuş bulunmaktadır. AET ülkeleri için eşit üye olarak DTÖ'ne katılması hem AET çerçevesinde karşılıklı çıkara dayanan entegrasyon işbirliği sorunlarının çözümünde, hem de üçüncü ülkelerle üstün refah rejimi doğrultusunda eş güdümle işbirliğin sağlanmasında büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
117 ABSTRACT This work researches the Eurasian Economic Community (EurAsEC). The EurAsEC was founded in Astana, the capital of Kazakhstan, on the 10th of October, 2000, as a result of meeting between presidents of Russia, Byelorussia, Kyrgyzstan and Tajikistan. The EurAsEC is known as a legal heir of Customs Union which founded on the 9th of October in 1995. The aim of the EurAsEC to supply dynamic development of its member countries, to organize social-economic changes, to make effective use of economic potentials of these countries in order to increase the life standard of peoples, and especially, to support cooperation in transportation, work power and energy transferring, agriculture and spheres connected with, agriculture. Russia and Kazakhstan are considered as leaders of the EurAsEC. For this purpose, in this work the importance of these two countries in the Community has been a matter of close exploring. Then, the relations between Russia and Kazakhstan are also among themes which have been discussed in this thesis. \ The relations of The EurAsEC with EU and WTO have been investigated in the third chapter. Especially was stated that in the foundation process of EurAsEC the EU have been taken as a model organization. If to say a word about relations between these two organizations, it is noticed that the relations between The EurAsEC and EU are being developed not so progressively because of some reasons. WTO has, surely, a great significance in development process of The EurAsEC. Nowadays, all members of The EurAsEC have subscribed to the membership of WTO. Considering countries of the EurAsEC as members of WTO has privileges as: the first, in solving the problems of integrating cooperation based on mutual profit; and the second, in supplying the cooperation for the sake of prosperity in the third world.