İş yerinde narsisizm ve iş tatmini ilişkisi: Bir uygulama
The relation between job satisfaction and narcissism at work place
- Tez No: 163110
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER FARUK İŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İŞYERİNDE NARSİSİZM VE İŞ TATMİNİ İLİŞKİSİ Muhammed Kürşad TİMUROĞLU Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ömer Faruk İŞCAN 2005-Sayfa: 131 Jüri : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Doç. Dr. Selçuk EMSEN Yrd. Doç. Dr. Ömer Faruk İŞCAN Bu çalışma, narsisistik bireylerin kişilikleri ile iş tatminleri arasında bir ilişkinin varlığım sorgulamak için yapılmıştır. Çalışmada narsisizm, iş tatmini ve bunlar arasındaki ilişki açıklanmış, buna ek olarak yöneticiler üzerinde uygulamalı bir araştırma yapılmıştır. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; narsisizm konusu üzerinde durulmuş, literatür ve tarihçesi ortaya konulmuştur. Konunun, son yıllarda artan önemi vurgulanmıştır. Narsisizm bu bölümde, psikolojik ve sosyolojik açıdan incelenmiştir. İkinci bölüm ise; iş tatminini açıklamaktadır. İş tatminin, iş hayatındaki yeri ve önemi anlatılmış, konu tüm boyutları ile ortaya konulmuştur. Bu bölümde iş tatmini ile birlikte motivasyon kavramı ve teorileri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, narsisizm ile iş tatmini ilişkilendirilmeye çalışılmıştır. İşletmeler açısından konunun önemi vurgulanmış, narsisizm ve iş tatmini boyutları incelenmiştir. Dördüncü bölüm araştırma safhasını anlatmaktadır. Erzurum ili içerisinde 50'den fazla işgören çalıştıran ve farklı sektörlerde faaliyette bulunan 21 işletmede, 1 05 üst düzey yönetici üzerinde, narsisizm eğilimleri ve iş tatminlerini ortaya koymak için yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda narsisiszm ve iş tatmini ilişkisi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RELATION BETWEEN JOB SATISFACTION AND NARCISSISM AT WORK PLACE Muhammed Kürşad TİMURO?LU Supervisor : Assist. Prof. Dr Ömer Faruk İŞCAN 2005 -PAGE: 131 Jury : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Assoc. Prof. Dr. Selçuk EMSEN Assist. Prof. Dr. Ömer Faruk İŞCAN This study examines the presence of a relation between the characteristics of narcissistic individuals and their job satisfaction. In this study, narcissism, job satisfaction and the relation between them is explained, and besides a field research has been performed. This study comprises of four principle chapters. In the first chapter, we've focused on narcissism, presenting its literature and history. The increasing importance of the subject has been emphasized. Narcissism has been studied in the view of sociology and psychology. In the second chapter, job satisfaction has been described. The place of job satisfaction in employment and its importance has been described and put forward in all its aspects. In this chapter job satisfaction has been discussed together with motivation concept and theories. In the third chapter, the bound between narcissism and job satisfaction has been studied. The importance of the subject is emphasized in view of enterprises, and the dimensions of narcissism and job satisfaction is examined. The fourth chapter describes the research phase. In the Erzurum province the field research has been performed on 105 executive managers in 21 enterprises with over 50 employers from different industries, in order to put forward their narcissistic tendencies and job satisfaction. At he end of the study, the relationship between narcissism and job satisfaction has been put forward.