A Descriptive analysis of strategy use in L1 and L2 reading by Turkish EFL learners
İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin ana dil ve ikinci dilde okuma stratejilerini kullanmaları üzerine tanımlayıcı bir çalışma
- Tez No: 73384
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL AÇIKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
m YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ Osman ÖNCÜ İngiliz Dili Eğitimi Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Danışman : Yrd.Doç.Dr. Işıl AÇIKALIN Bu çalışma İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin, ana dil ve ikinci dil arasında okuma stratejilerini kullanış farklılıklarını araştırmaktadır. Bunun yanında, dünya bilgisinin, ana dil ve ikinci dilde okuma stratejilerinin kullanımı üzerine etkileri de göz önüne alınmaktadır. Bu amaçla, 86 birinci sınıf üniversite öğrencisi arasından 28 öğrenci bu çalışmanın denekleri olarak seçilmiştir. Çalışma, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Ziraat Fakültesi'nde uygulanmıştır. Seçim işlemi bir seviye tespit sınavı içermektedir. Seçilen öğrencilerin İngilizce düzeyleri başlangıç (beginner) seviyesindedir. Veri toplama aşamasında denekler iki İngilizce, iki Türkçe olmak üzere dört metin okumuşlardır. Metinlerin ikisi (bir Türkçe, bir İngilizce) deneklere tanıdık, diğer ikisi (bir Türkçe, bir İngilizce) deneklere tanıdık olmayan konulara sahiptir. Veri toplamak için yüksek sesle düşünme metodu (the think aloud method) ve iki adet okuma stratejileri anketi (reading strategies questionnaire) kullanılmıştır. Deneklerin ana dil ve ikinci dilde kullandıkları okuma stratejilerini ortaya çıkarabilmek için yüksek sesle düşünme metoduyla toplamış olduğumuz veriler bir strateji sınıflandırma şemasına göre sınıflandırılmıştır. Deneklerin ana dil ve ikinci dildeki strateji kullanımları karşılaştırılmış ve sonuçta, başlangıç (beginner) seviyesinde, ana dil ve ikinci dilde okuma stratejilerinin kullanımı arasında dikkate değer bir farklılık olmadığı bulunmuştur. Aynı zamanda, bir metnin konusu hakkında önceden dünya bilgisine sahip olmanın da, ana dil ve ikinci dilde, okuma stratejilerinin kullanımı üzerinde bir etkiye sahip olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study tries to investigate the difference between the strategy use of Turkish EFL learners in LI and L2 reading and the effect of background knowledge on the use of reading strategies in LI and L2 reading. To do this, 28 students among 86 first year university students were selected as the subjects of this study. The study was applied at Gaziosmanpaşa University, Agricultural Engineering Faculty in Tokat. The selection procedure included a placement test. The proficiency level of the selected subjects was beginner. The subjects read four texts (two Turkish and two English) during the sessions the data gathered. Two of the texts had familiar topics (one in Turkish and the other in English), and two of them had unfamiliar topics (one in Turkish and the other in English). The think aloud method and two reading strategies questionnaires were used to gather the data. To reveal the reading strategies the subjects used in their LI and L2 reading, the think aloud data were classified according to a strategy classification scheme. The strategy use of the subjects' in their LI and L2 reading was compared and it was found that there was not a significant difference between the subjects' strategy use in their LI and L2 reading at beginner level. It was also found that topic familiarity did not have an influence on the use of reading strategies in LI and L2 reading.