6-12 yaşındaki epileptik hastalarda valproik asit kullanımının kemik dansitmetrisi üzerine etkisi
Effect of valpreic acid on bone mineral densitemetry in epileptic children between ages 6 and 12 years
- Tez No: 163283
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL APAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Epilepsi uzun süreli tedavi gerektiren bir hastalıktır. Bu süre içerisinde akut veya kronik yan etkiler görülmektedir. Çalışmamızda 6-12 yaşındaki epileptik hastalarda valproik asit kullanımının kemik dansitometrisi üzerine olan etkisini araştırmayı planladık. Çalışmaya en az 18 ay valproik asit kullanan 30 epilepsili hasta ile 30 sağlam çocuk alınmıştır. Her iki grubun serum kalsiyum, fosfor, ALP, PTH, osteokalsin seviyeleri belirlenmiştir.BMD ölçümü DEXA yöntemi ile femur neck, femur trochanter ve L2-L4'te yapılmıştır. Çalışma grubunda serum kalsiyum, fosfor,alkalen fosfataz,PTH seviyeleri normal sınırlarda bulunmuştur. Osteokalsin seviyesi 24 hastada yüksek tespit edilip istatiksel olarak anlamlı bulundu. BMD ölçümleri ise normal sınırlarda olup kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı bulunmadı. Bölgemizde 18 aydan uzun süreli valproik asit kullanan 6-12 yaş grubunda BMD ölçümlerinde bir değişiklik saptanmamıştır. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY Epilepsy is a disease that have a long-term treatment. During this time acute and chronic side effects can seen. We aimed to investigate the effect of valproic acid on bone mineral densitometry in epileptic patient's between ages 6 and 12 years. In this study 30 epileptic patients, who were receiving valproic acid treatment at least 18 months and 30 healty children were taken. Serum calcium, phosphor, alkaline phosphatase, parathyroid hormon and osteocalcin levels were determined. Bone mineral density (BMD) at femur neck, femur trochanter and lumbar spine was measured by dual- energy X-ray absorptiometry. In our study, serum level of calcium, phosphor, alkaline phosphatase, parathyroid hormon were within normal range. Serum osteocalcin was increased in 24 patients and considered stastically significant. BMD values was in normal range and considered statistically non-significant. In conclusion, we observed no change on BMD values in children between ages 6 and 12 years who receiving valproic acid at least 18 months in our region. 54