Sferoidal dağılımların çeşitli etkileşmeleri ve özenerjileri
  1. Tez No: 163359
  2. Yazar: OSMAN ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALUK BEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1983
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET İki unsur arasındaki etkileşme potansiyeli biliniyorsa, bu unsurlardan oluşmuş iki cisim arasındaki etkileşme potansiyeli altı katlı bir integral ile verilir. Bu işlem katlama integrallerinin Özelliklerinden yararlanı- larak Fourier Uzayına taşınır ve elde edilen ifade ters Fourier işlemi ile tekrar koordinat uzayına aktarı^ır- sa büylik kolaylık sağlanır» Bu yöntemle, tüm etkileşme tUrleri için geçerli olan potansiyel ve özenerji ifadeleri türetilmiştir. Bu ifadeler önce küresel şekiller için Coulomb, Yukawa, Magnetik Dipol etkileşmeleri hallerinde hazır formüller haline getirilmiş ve bu formüller kullanılarak, yük ve dipol dağılımları için protonun noktasal olmayışının, ta ban seviyesindeki hidrojen atomu enerjisine katkısı he saplanmıştır. Yukawa etkileşmesi yapan kürenin öz ener jisi hesaplarından da yarı-empirik kütle formülünün dört terimi elde edilmiştir. Yukarıda belirtilen uygulamalarda, küresel dağılımlar için türetilen potansiyel ve özenerji ifadelerinin bi linen sonuçlara uygun değerler vermesinden cesaret alı narak, daha genel bir hal olan sferoid incelenmiştir. Bu dağılımlar için türetilen genel ifadelerden yola çı kılarak küçük bozulmalara uğramış küre ve tam küre problemlerinin de çözülebileceği gösterilmiştir. Bulunan sonuçların makroskopik yapılara da uygulanabile ceği, Yerküre, Güneş ve kuvvetli dipol etkileşmelerine sahip bulunan nötron yıldızı örnekleri incelenerek göz lenmiştir.
Özet (Çeviri)
SÜMMAKY INTERACTIONS AND SELF-îMERÖÎES OF SPHEROIŞAI. DISTRIBUTIONS j The interaotibn potential befcweeh two extended objects.".±B given by a six-föld,-integral. -,, J. f this integral is transformed into Fourier Space a great simplification is obtalned. Time the potential and şelf energy eKpressions releyant for a general interaction may be derived. Baeed on theee, formülae for Coulomb,. îukawa, Magnetic Dipole interactions are determined. Osing these formülae, the energy correc- tion due to the spatial extent of tbe proton, in gröund state hydrogen atom is calculated. it is also aeen that, şelf energy calculation of îukawa potential for spherleal distributions yields four terms of> serai-empirical mass for- mula. '' The accomplishmente of the above ; applications encourage öne to investigate the more general case Of a spheroid. Thş cases of a slightly deformed sphere and ân ordinary sphere- can be solved, starting «rî.th these general eKpres¬ sions. The formalism is. also applied to macroscopic bodies suçh as the Earth, the Sun and the neutron star.