Erken çocukluk döneminde orta ve ağır şiddetli infantil astımın tedavisinde nebulize budesonid'in etkileri
The of budesonide nebules for the treatment of moderate and severe asthma in early childhood period,
- Tez No: 163411
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİLÜFER ELDEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yaman Y., Erken çocukluk döneminde orta ve ağır şiddetli infantil astım tedavisinde nebulize budesonidin etkinliği, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Tezi. Zonguldak, 2005. Bu çalışmanın amacı 3 yaşın altında astım tanısı ile izlenen çocuk hastalarda budesonid nebül formunun tedavi üzerindeki etkinliğini araştırmaktır. Nebulizatörle verilen budesonid nebül koordinasyon ve derin nefes alma gerektirmediği için bebekler ve küçük çocuklar tarafından kolaylıkla kullanılabilmektedir. Orta-ağır şiddetli astım tanısı alan 36 aylıktan küçük 27 çocuk nebulize budesonidin etkinliğini saptamak için 4 hafta boyunca bu çalışmaya dahil edildiler. Çocuk allerji polikliniğine ayaktan başvuran hastaların anne ve babalarından başvuru anında hastalarla ilgili demografik bilgiler alındı. Astım tanısı konulan çocukların total immunoglobulin E, eozinofil sayımı ve eozinofilik katyonik proteinlerini değerlendirilmek amacıyla kanları alındı. Bütün hastalara jet nebulizatörle günde 2 kez 250 mikrogram budesonid nebul verildi. Hasta çocukların ailelerinden tedavi öncesinde ve çalışma boyunca semptom skorlarını kendilerine verilen günlük takip kartlarına işlemeleri istendi. Aileler, bu takip kartlarına hasta olan çocuklarının vizing, gece öksürüğünün yol açtığı uyku bozukluğu, öksürük, günlük fiziksel aktivite, balgam çıkartma ve ilave bronkodilatatör ilaç miktarlarını skorladılar. Hastalar çalışma boyunca ilave inhale veya oral steroid almadılar. Tedavi öncesi dönemin semptom skorları haftalık olarak tedavi sırasındaki semptom skorları ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Yaman Y., The efficacy of budesonide nebules for the treatment of moderate and severe asthma in early childhood period, Zonguldak Karaelmas University, Department of Pediatrics Thesis, Zonguldak, 2005. The aim of this study is to determine the efficacy of budesonide nebules in infantil asthmatic children below 3 years of age. Recently developed budesonide inhalation suspension given by nebulizer is easily delivered by infants and young children because it doesn't require coordination or active deep inhalation. We have therefore conducted a prospective study in 27 infants younger than 36 months of age with moderate to severe asthma to assess the effectiveness of nebulized budesonide during 4 weeks. On arrival to the pediatric allergy department outpatient clinic, demographic data, total immunoglobuline E, eosinophilic cationic protein were determined. All the patients were given nebulized budesonide 250 microgram twice daily by means of jet nebulizer. On referral, daily symptom of pretreatment period has taken from parents and they were instructed to keep a symptom diary. They were asked to assess wheeze, sleep disturbance caused by wheeze or cough, cough alone, daytime physical activity, expectoration and use of concurrent medication. Patients were not permitted to use any oral or inhaled corticosteroids other than study medication during the study period. All symptom scores of pretreatment period were compared with the symptoms of treatment period weekly. Symptom scores compared with baseline were significantly improved on active treatment.