Futbol seyircisinin sosyo-ekonomik yapısının şiddete etkisi (Karamanspor örneği)
The effect of socio-economic structure of football sporter to violence (a case of Karamanspor)
- Tez No: 163785
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT FİŞEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
6.ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Antrenörlük Eğitimi Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ/ KONYA-2004 Mustafa YILDIZ Danışman Yrd.Doç. Dr. İ. Bülent FİŞEKÇİOĞLU Bu çalışma; Karamanspor seyircisini şiddet ve şiddete yönelten sosyo-ekonomik ve kültürel faktörlerin incelenmesi kapsamında ele alınarak hazırlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu; 2003-2004 futbol sezonunda 2. Lig B Kategorisi C Grubunda Karaman Kemal Kaynaş Stadyumunda oynanan Karamanspor-Aksarayspor müsabakasında, Karamanspor futbol seyircisi oluşturmuştur. Çalışma; stadyumdaki seyircilere tesadüfü ömeklem yoluyla; 429 seyirciden oluşmuştur. Anketler, SPSS For Windows 10.0 paket programına aktarılmış, frekans dağılımları ve değişkenler arasında ilişki olup olmadığı; Ki-Kare testi uygulanarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY Selçuk University of Health Science Sport Management Sciences Master Thesis/KONYA-2004- 12/20 Mustafa YILDIZ Advisor AsistProf. İ. Bülent FİŞEKÇİO?LU This study, prepared with the examination fo sosyo-economic and cultural factors that orientate soccer spectators to violence. The research group was the spectators of Karamanspor who came to Karamanspor- Aksarayspor competition at Karaman Kemal Kaynaş Stadium which included 2. League B Category C Group in 2003 -2004 "football season. The study made with the site of place that spectator's place they watched the match, by using chance meeting way; the total of them was 429. Research, transfered toSPSS for Windows 10.0 packet program and if there has any relation between fretvercy dispersion and variables was evalvated with usinf Ki-Sguare test. In this study we found statistical means between the spectator's age group and deferres sides the have team opposite! How is to decite to give mode. Education hall white; deferres sides the have opposite! How is to decito give mode, to be side team to defeat later, who is take the greed. Suppurter to benind wery important problem. A manths earn many level while; deferres sides the have team opposite! How is to decite to give mode. Civiliged hall while; deferres sides the have team opposite! How is to decite to give mode behind statistik final the mean. 92