Köpek spermasinin dondurulması üzerine bovine serum albumin (BSA) içeren modifiye tris ve laiciphos sulandırıcıların etkileri
Effects of modified tris and laiciphos extenders containing bovine serum albumine (BSA) on freezing of dog semen
- Tez No: 163933
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ONGUN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
57 ÖZET Köpek Spermasının Dondurulması Üzerine Bovine Serum Albumin (BSA) İçeren Modifiye Tris Ve Laiciphos Sulandırıcılarının Etkileri Bu çalışmada, köpek spermasının dondurulması üzerine farklı sperma sulandırıcılarının ve sulandırıcıya katılan bovine serum albuminin etkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırmada, 2-4 yaşlarında 5 Alman Çoban köpeği kullanılmıştır. Araştırma süresince, haftada iki kez el masajı yöntemiyle her köpekten 10 olmak üzere toplam 50 ejakülat alınmıştır. Nativ spermada spermatolojik özellikler değerlendirildi ve 1, 2, 3, 4 ve 5 nolu köpekler için sırasıyla sperma miktarı (mi) 2.8± 0.3, 2.8+0.4, 2.8+0.3, 2.9±0.2 ve 2.9±0.2, spermatozoa motilitesi (%) 85.5±4.4, 73.0±6.9, 82.0+3.5, 84.5+3.8 ve 84.5±3.8, spermatozoa yoğunluğu (X 106/ml) 667.0 ±125.9, 246.2 ±65.7, 470.0±109.8, 557.5±110.0, 587.5±80.1, anormal spermatozoa oranı (%) 9.8 ±2.3, 8.8+1.5, 11.2±6.2, 8.6±1.0, 8.7±1.1, ölü spermatozoa oranı (%), 7.0±1.7, 8.5±2.9, 6.1±2.0 6.7±2.2 ve 6.8+1.9 olurken, sperma pH'sı 6.4±0.1, 6.4+0.1, 6.4+0.1, 6.4±0.1 ve 6.4+0.1 olarak kaydedilmiştir. Araştırmada kullanılan 5 Alman Çoban köpeğinin nativ spermasında spermatolojik özelliklere ait genel ortalama değerler ise sırasıyla 2,8 ±2,5, 81,9±6,4, 505,8±174,8, 9,4±3,1, 7,02±2,2 ve 6,4±0,1 olarak saptanmıştır. Köpekler arasında yapılan istatistiki değerlendirmede spermatozoa motilitesi ve spermatozoa yoğunluğu bakımından bireyler arasındaki fark (PO.01) önemli bulunurken, diğer spermatolojik özellikler yönünden bireyler arasındaki farklılıklar önemsiz (P>0.05) kaydedilmiştir. Dondurulmuş köpek spermalarında modifiye mTris-A (gliserol, BSA+ yumurta sarısı) sulandırıcısı ile çözdürme sonrası spermatozoa motilitesi (%), anormal spermatozoa oranı (%) ve ölü spermatozoa oranı (%) sırasıyla 58.0+11.3, 1 1.1+5.2 ve 29.8±5.5 olmuştur. mTris-B (gliserol, yumurta sarısı) sulandırıcısı ile aynı değerler 55.8+10.8, 18.3+4.5 ve 37.4±6.0, Laiciphos-A (gliserol, BSA+ yumurta şansı) için 34.0+9.8, 1 1.2+4.2 ve 27.7±8.6 ve Laiciphos-B (gliserol, yumurta sarısı) sulandırıcısı için sırasıyla 36.0 ±8.7, 11.0 ±3.2 ve 28.4±9.4 kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY Effects of Modified Tris and Laiciphos Extenders Containing Bovine Serum Albumine (BSA) on Freezing of Dog Semen The aim of this study was to investigate the effect of different semen extender and bovine serum albumine added to extender on freezing of dog semen. In study, 5 German Shepherd dog used for semen collecting were 2-4 years old. During research, a total of 50 ejaculates consist of 10 samples from each dog by massage method twice in a week. Spermatological characteristics were evaluated in fresh semen and semen volume (ml) was 2.8+ 0.3, 2.8+0.4, 2.8+0.3, 2.9±0.2, 2.9+0.2, sperm motility (%) was 85.5±4.4, 73.0+6.9, 82.0±3.5, 84.5±3.8 ve 84.5+3.8, sperm concentration (X 106/ml) was 667.0 +125.9, 246.2 ±65.7, 470.0±109.8, 557.5+110.0 ve 587.5±80.1, the percentage of abnormal sperm (%) was 9.8 ±2.3, 8.8±1.5, 11.2±6.2, 8.6+1.0 ve 8.7+1.1, the percentage of dead sperm (%) was 7.0±1.7, 8.5±2.9, 6.1±2.0 6.7±2.2, 6.8±1.9 and sperm pH was recorded as 6.4±0.1, 6.4±0.1, 6.4+0.1, 6.4+0.1 ve 6.4+0.1 for 1, 2, 3, 4, 5 dogs respectively. Average values of spermatological characteristics in fresh semen of 5 German Shepherd dog used in study was recorded as 2,8±2,5, 81,9+6,4, 505,8+174,8, 9,4±3,1, 7,02+2,2 ve 6,4±0,1 respectively. Differences among dogs for sperm motility and sperm concentration were significant (P0,05) statistically. Results for post-thawing sperm motility, the percentage of abnormal sperm and the percentage of dead sperm obtained from modified mTris-A (glycerol, BSA+ egg yolk) were 58.0+11.3, 11.1+5.2 ve 29.8±5.5 in frozen dog semen respectively. The same spermatological characteristics were recorded as 55.8+10.8, 18.3+4.5 ve 37.4+6.0 for the mTris-B (glycerol, egg yolk), 34.0+9.8, 1 1.2+4.2, 27.7+8.6 for Laiciphos-A (glycerol, BSA+ egg yolk) and 36.0 ±8.7, 11.0 ±3.2 ve 28.4±9.4 for Laiciphos-B (glycerol, egg yolk) respectively.