Meme kanserli kadınlarda cinsel yaşam durumunun incelenmesi
A study of sexual life in women with breast cancer
  1. Tez No: 164029
  2. Yazar: DİLEK AYGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATMA ETİ ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Araştırma, Meme kanserli kadınların cinsel yaşam durumunu belirlemek amacıyla metodolojik ve tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini İstanbulda bir üniversite hastanesi kanser tedavi merkezinde meme kanseri tanısı ile tedavi uygulanmış ve kontrolleri sürdürülen 190 kadın oluşturdu. Veriler, meme kanserli kadınların bireysel özelliklerini belirlemeye yönelik olarak hazırlanan bir form ve Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (KCİÖ) kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistik, geçerlilik-güvenilirlik, parametrik ve ilişki incelemeye yönelik analiz yöntemleri kullanıldı. Ondokuz madde, altı alt boyuttan oluşan KCİÖ için sırasıyla dil geçerliliği, kapsam geçerliliği, madde anlaşılırlığı, madde analizi, test- tekrar test güvenilirliği (r=0.75), iç tutarlılık güvenilirliği (a=0.98), yapı geçerliliği sınandı ve KCİÖ'nin geçerlilik ve güvenilirlik düzeyi yüksek bulundu. KCİÖ ile yapılan ölçüm sonucunda çalışma kapsamında olan ve önceden cinsel işlev bozukluğu bulunmayan kadınların yansından fazlasında cinsel işlev bozukluğu olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The research was carried out methodologically and descriptively in order to define the situation of sexual life in women with breast cancer. The scope of the research covered 190 women who had undergone treatment after being diagnosed as breast cancer and whose controls are continuing in a university hospital in Istanbul. Data were collected by a form aiming to define individual characteristics of the women with breast cancer and by the Female Sexual Function Index (FSFI). Descriptive statistics, validity-reliability and parametric analyses, and analysis addressing to relationships were used in the evaluation of the data. The FSFI, with 19 items and 6 sub-dimensions, were examined, respectively, for its linguistic validity, content validity, item intelligibility, item analysis, test-retest reliability (r=0.75), inner coherence reliability (a=0.98), and structural validity and reliability/ validity level of the FSFI was found high. According to the results of the measurements taken by FSFI, more than half of the women, included in the study scope and who did not have any sexual dysfunction previously, were defined to have sexual dysfunction.