İnmemiş testisli çocuklarda oksidatif stres, sitokin cevabı ve otoimmunitenin subfertilite/infertilite üzerine olası etkileri
In children with undescended testis,oxidative stress, cytokine responce and autoimmunity are possible effects on the subfertility/infertility
  1. Tez No: 308210
  2. Yazar: SERAP SAMUT BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Çocukluk çağında sık görülen inmemiş testislerde, tedavi edilmediği takdirde özellikle subfertilite/infertilite, malignite gelişimi gibi önemli komplikasyonlara neden olabileceği çok iyi bilinmektedir. Hatta inmemiş testisin standart tedavisi olan orşiopeksi yöntemi ile testisin skrotuma indirilmesi durumunda bile bu komplikasyonların gelişimininin engellenemediği tartışılmaktadır. Ayrıca inmemiş testislerde, bir taraftaki testisteki hasarlanma aynı zamanda karşı taraftaki testisi de halen açılayamadığımız nedenler ile hasarlanma ve yapısal değişikliklere uğratarak, hem tek taraflı hem de iki taraflı inmemiş testislerde subfertilite/infertilite riski artmaktadır. İnmemiş testislerde, hem tek taraflı hem de iki taraflı testisin hasarlanmasında suçlanan mekanizmalar olan oksidatif stres, sitokin cevabı ve otoimmuniteden hangisinin etkili olduğunu aydınlatmak amacıyla bu çalışmayı planladık.Çalışmada 88 tane inmemiş testisli hastalardan oluşan çalışma grubu ve 44 tane sağlıklı çocuklarda oluşan kontrol grubu oluşturuldu. Oksidatif stresi değerlendirmek için MDA ve İMA düzeyleri her iki grupta incelendi. MDA düzeyleri, grupların plazma örneklerinde TBARS methodu kullanılarak tayin edildi. İMA düzeylerini belirlemek için her iki grubun serum örneklerinde albumin kobalt bağlama testinden faydalanıldı, albumine kobaltın azalan bağlanma kapasitesi kolometrik tayin methodu ile değerlendirildi. Sitokin cevabını değerlendirmek için IL-6 düzeyleri, her iki grupta serum örneklerinde AssayMax Human IL-6 ELISA kiti kullanılarak ölçüm yapıldı. Otoimmunitenin etkisini değerlendirmek için her iki gruba ait serum örneklerinde indirekt immun flöresan yöntemi kullanılarak Euroimmun Spermatozoa (human) (Euroimmun, Lubeck, Almanya) kitleri ile değerlendirme yapıldı.Çalışmadan elde edilen bulgular istatistiksel olarak değerlendirildi. Oksidatif stresin etkisi açısından çalışma grubunda kontrol grubuna göre MDA sonuçlarının istatistiksel olarak anlamlı arttığı (p=0,003) gözlendi. İMA sonuçları ise çalışma grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak karşılaştırıldığında anlamlı fark (p=0,179) gözlenmedi. Sitokin cevabının değerlendirilmesinde, çalışma grubunda kontrol grubuna göre IL-6 sonuçlarının istatistiksel olarak anlamlı arttığı (p=0,019) gözlendi. Otoimmunite değerlendirildiğinde ise ASA sonuçlarının veri dağılımı istatistiksel olarak ki-kare testi için uygun olmadığından karşılaştırılma yapılamadı. ASA pozitiflikleri kendi aralarında toplanarak değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı fark (p=0,473) gözlenmedi.Çalışmamızın sonuçlarına göre, inmemiş testisli çocuklarda oksidatif stres ve sitokin cevabının uzun dönemde gelişen subfertilite/infertilitenin etiyolojisinde önemli bir rol oynayabileceğini fakat otoimmunitenin artırıcı bir etkisi olmadığını gözlemledik.
Özet (Çeviri)
It is well-known fact that undescended testicles, common case in childhood, may cause significant complications like sub-fertility/infertility, malignity development when they are not treated. Even, it is still controversial that the mentioned complications are not fully avoided when testicles are pulled down into scrotum with Orchiopexy method, which is the standard treatment for undescended testicles. Moreover, sub-fertility/infertility risk is higher for both one-sided and two-sided undescended testicles since the deterioration on one testicle causes deterioration and structural changes on the other testicle for reasons that could not be clearly explained yet. We designed this study to figure out which of the three accused mechanisms; oxidative stress, cytokine response and autoimmune causes one-sided and two-sided deterioration of the testicles in the undescended testicle cases.For the study, an experimental group with 88 children with undescended testicles and a control group with 44 healthy children were formed. MDA and IMA levels were monitored in both groups to assess oxidative stress. MDA levels were determined with TBARS Assay on serum samples of the both groups. Albumin Cobalt Binding Test was used to determine the IMA levels on serum samples of the both groups. The reducing biding capacity of albumin cobalt was evaluated with coulometric determination method. In order to assess cytokine response in both groups, IL-6 levels in serum were measured with AssayMax Human IL-6 ELISA kit. Autoimmunity effect in both groups were evaluated with Indirect Immuno-fluorescent method, by using Euroimmun Spermatozoa (human) (Euroimmun, Lubeck, Germany) kits.The statistical interpretation of the available data showed that the increase in MDA results of the experimental group is greater than the control group at statistically significant level (p=0,003). However, when IMA scores of the experimental and control groups were compared, no significant difference was observed (p=0,179). In the evaluation of cytokine response, it was observed that IL-6 results of the experimental group increased significantly higher than the control (p=0,019). When autoimmune is considered, although ASA results of the experimental group were higher, the groups could not be compared because the variance of the data was not suitable for chi-square test. Furthermore, there was no statistically significant difference when ASA positives were cumulatively evaluated (p=0,473).The results of the present study tell that oxidative stress and cytokine response may have substantial effects on etiology of sub-fertility/infertility developing in the long term on children with undescended testicles. On the other hand, no additive effect of autoimmune was observed.