Ankara'da satılan anbalajlanmış içme sularının fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri
- Tez No: 164208
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FARUK TEKBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
VI. ÖZET İnsan gıda almadan haftalarca yaşayabilir, fakat su içmeden ancak birkaç gün yaşamını sürdürebilir. İnsanların sağlıklı ve huzur içinde yaşamasını temin eden uygun bir su sağlamadan hiçbir toplum gelişemez ve ekonomisini geliştiremez. Bu yüzden içme ve kullanma suyu sürekli ve güvenilir bir şekilde temin edilmelidir. Yetişkin bir kişi bedensel işlevlerini düzenli bir şekilde sürdürebilmek için günlük olarak 2.400-2.700 mi. suya gereksinim duyar. Hayat için gerekli ve önemli olan su, eğer bozuk nitelikteyse insan sağlığı için zararlı, tehlikeli, hatta ölüme götüren bir neden olabilmektedir Temiz su temini Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından temel sağlık hizmetlerinden biri olarak kabul edilmiştir. Bu çalışmada Ankara piyasalarında satılan ambalajlanmış içme sularının fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik yönden analizi amaçlanmıştır. Bu amaçla Ankara'daki marketlerden, bakkallardan ve büfelerden 27 çeşit su numunesi alınmış ve 2005 yılının Mart-Nisan aylarında GATA Halk Sağlığı laboratuarında analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında suların fiziksel ve kimyasal analiz sonuçları standart değerlerin altında bulunmuş, sadece nitrit miktarı standartlarda gösterilenden yüksek bulunmuştur. Sağlık Bakanlığı, TS - 266 ve DSÖ standartları sularda nitrit bulunmaması gerektiğini göstermektedir. Bulduğumuz değerler nitrit miktarının sularda yüksek olduğunu göstermektedir. Ancak zararlı etkinin ortaya çıkması için sudaki nitrit düzeyinin en az 1 mg/l olması gerekmektedir. Çalışmamızın sonuçlarında alınan değerler ise bu değerden çok düşüktür. Çalışma sonuçlarına göre Kurşun miktarı Sağlık Bakanlığı standardından yüksek bulunmuştur. Tüm su şirketlerinin suları şişelenmeden önce kullanılan pompalama sisteminde kurşun içeren malzeme bulunduğu düşünülmektedir. Özellikle çocuklarda nörolojik şikayetlerin gelişmesine neden olduğundan dolayı şişelenmiş sularda kurşun miktarının standartların üzerinde olması tehlikeli bir durumdur. Tüm su şirketlerinin Sağlık Bakanlığı tarafından bu açıdan değerlendirilmesi uygun olacaktır. Bu sulardan sadece üçünde toplam canlı ürediği tespit edilmiştir. Toplam koliform bakteri analiz sonucunda suların hiçbirisinde üreme tespit edilmemiştir. 104
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Mankind can survive for weeks without eating any food, but he can only live for several days without drinking water. No society improves itself and develops its economy without providing proper water which supports people to live healthy and peacefully. Therefore, drinking water should be provided safely and continuously. An adult needs 2400 to 2700 ml of water per a day to sustain his body functions in an harmony. Water that is essential for life could be hazardous, dangerous for health or a cause of death when it is unqualified. Clean water supply was accepted as one of the primary health care services by World Health Organization (WHO). In this study it is aimed to carry bacteriological, chemical and physical analysis of packaged (commercial) water that is sold in city of Ankara. For this aim, 27 different water specimens were bought from markets and analyzed at the laboratory of GMMA Public Health Department. According to study results, physical and chemical analysis results were found below the standard values but only nitrite amount was higher than standard value. Ministry of Health, TS-266 and WHO standardization indicate no nitrite should exist in drinking water. Our results have showed nitrite amount has been high in water specimens. But nitrite level in water should be higher than 1 mg/l for hazardous effect. The values obtained in the study is much lower than this value. According to study results Lead amount has been found higher than the standard value of Ministry of Health. It has been thought that material-containing lead is available in pumping system, which is used before bottling, of all water companies. Since it causes neurological symptoms especially among children, higher levels of lead amount than standard value in bottled water is a dangerous situation. It is necessary that all water companies should be evaluated for this perspective by Ministry of Health. It has been determined total live has been proliferated in only 3 of all these water specimens. No proliferation has been found in water specimens after total coliform bacteria analysis. 105