Hemşirelerin mastektomi geçiren hastaların öz-bakım ve evdeki bakımına yönelik bilgi düzeyleri
Know ledge of the nurses on patients mastectomy who and looked at home and self-care
  1. Tez No: 164246
  2. Yazar: ÖZLEM KARATEPE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİME KÖŞGEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu çalışma; hemşirelerin, mastektomi geçiren hastaların öz-bakım ve evdeki bakımına yönelik bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın örneklemi, 01-02-2005 - 31-05-2005 tarihleri arasında, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, İzmit Devlet Hastanesi, Kocaeli Devlet Hastanesi, Derince Devlet Hastanesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Eskişehir Devlet Hastanesi ve Yunusemre Devlet Hastanesi genel cerrahi servislerinde çalışan 69 hemşireden oluşmaktadır. Hastaneler, Üniversite Hastaneleri ve Devlet Hastaneleri olmak üzere iki gruba ayrılarak değerlendirmeler yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak, hemşirelerin bilgi düzeylerini saptamak amacıyla,“Anket Formu”kullanılmıştır. Elde edilen veriler ki-kare testi kullanılarak değerlendirilmiştir ve anketteki her bilgi sorusunun dağılımları alınmıştır. Yapılan analizler sonucunda, hemşirelerin bilgi puanlarına göre dağılımları değerlendirildiğinde örnekleme alman 69 hemşirenin %63.7'sinin ortalamanın üstünde, %36.3'ünün ortalamanın altında olduğu görülmektedir. Hemşirelerin çalıştıkları hastanelere göre bilgi puanları arasındaki fark anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Mezun olunan okullara göre bilgi puanları arasındaki fark anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Meslekte çalışma yıllarına göre bilgi puanlan arasındaki fark anlamlı bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been planned as a definition to determinr the knowledge levels ot the nurses related to patients, who are afflicted with“mastectomy”;, their self- care and home care. The model of the research, between 01-02-2005 and 31-05-2005, includes 69 nurses, who work in services of general surgery of Medical Facuty of Kocaeli University, İzmit State Hospital, Kocaeli State Hospital, Derince State Hospital and Eskişehir Medical Faculty of Osmangazi University, Eskişehir State Hospital and Yunusemre State Hospital. The evaluations have been made by separating the hospitals into two groups as“university hospital”and“state hospital”,“the questionnaire form”has been used as a collector of data in order to determine the knowledge level of the nurses. The data we had has been evaluated with the use ofsquare test and the frequencies of every informationquestion have been taken. In the light of the results of the analysis, when the nurses distributions according to their knowledge points have been evaluated, it has been seen that %63.7 of the nurses out of 69 in the research model are above the average and %36.3 of the nurses out of 69 in the research model are below the average. The difference amog the knowledge points of the nurses according to the hospitals in which they work has not been found meaningful (p>0.05). The difference among the knowledge points of the nurses according to schools they graduated has not been found expressive (p>0.05). Besides the difference amiong the knowledge points of the nurses according to their years in profession has not been found meaningful (p>0.05).