L-sistein ve dimetil benzilidenmalonat türevlerinin verdiği reaksiyonlrın incelenmesi
Investigation of the reaction of L-cysteine with dimethyl benzylidenemalonate derivatives
  1. Tez No: 164424
  2. Yazar: YELİZ KARANCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN BERÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
-72- VI.ÖZET Bu çalışmada dimetil benzilidenmalonatlar ile L-sisteinin reaksiyonu incelenmiştir. Dimetil benzilidenmalonat türevleri, dimetil malonatlarla çeşitli benzaldehit türevlerinin kondenzasyonu ile elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklere L- sisteinin katımı ile S(2,2-Dimetoksikarbonil-l-feniletil)-L-sistein türevlerine geçilmiştir. Elde edilen altı adet türevin sentezinde Kim ve Chao'nun kullandıkları yöntemden yararlanılmıştır. Oluşan türevlerin yapılarının aydınlatılmasında; elementel analiz, IR, 1H-NMR, LC/MS, 13C-NMR, HETCOR, DEPT, NOESY, COSY ve HMBC spektroskopik analiz yöntemleri kullanılmıştır.-73- Tablo 1: Sentezi enen Dimetil benzilidenmalonat Türevleri COOMe COOMe Tablo2: Sentezlenen S(2,2-Dimetoksikarbonil-l-feniletil)-L-sistein Türevleri COOH H3COOC COOCH3
Özet (Çeviri)
-74- VII. SUMMARY In this study, the reaction of dimethyl benzylidenemalonates with L-cysteine was invastigated. The derivatives of dimethyl benzylidenemalonates were prepared by the condensation of dimethyl malonate and appropriate benzaldehyde derivatives. The reaction of dimethyl benzylidenemalonates with L-cysteine resulted the addition product. The synthetic methodology used synthesis of six S(2,2-dimethoxycarbonyl-l- substituted phenylethyl)-L-cysteine derivatives was reported in the study of Kim and Chao et al75.-75- The stucture elucidation of the synthesized compounds were done by elementary analise, IR, 1H-NMR, LC/MS, 13C-NMR, HETCOR, DEPT, NOESY, COSY and HMBC. Table 1: Dimethyl benzylidenemalonates Derivatives R,COOMe COOMe-76- Table2: S(2,2-Dimethoxycarbonyl-l -phenylethyl)-L-cysteine Derivatives COOH H3COOC COOCH3