Lumbar spinal stenozda manuel tedavinin etkinliği
Effectiveness of manual therapy on lumbar spinal stenosis
  1. Tez No: 164432
  2. Yazar: MAGHSOUD EİVAZİ GHARAMALEKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Eivazi Gh., M. Lumbar Spinal Stenozda Manuel Tedavinin Etkinliği. Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Programı, Doktora Tezi, Ankara, 2005. Bu çalışına Lumbar Spinal Stenozlu (LSS) hastalarda manuel tedavi yöntemlerinden yumuşak doku mobiiizasyonu, germe, kuvvetlendirme egzersizleri, aktif sîabiiizasyon egzersizlerini kapsayan konservatif tedavinin hastanın iyileşmesindeki etkinliğini araştırmak, dekompresyon cerrahisi uygulanan hastalarda cerrahinin etkinliği hakkında bilgilenmek ve yaşam kalitesine olan etkilerini karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmaya LSS tanısı konulan toplam 47 olgu 25 kadın ve 22 erkek gönüllü olarak katılmıştır. Bireylerin yaş ortalamaları manuel tedavi grubunda 38±16 ve cerrahi tedavi grubunda 52±12 yıl idi. Konservatif tedavi yaklaşımları 4 haftalık periyot boyunca haftada 3 seans olarak uygulanmıştır. Tedavi öncesi ve sonrası olguların fiziksel özellikleri, Manyetik Görüntüleme Rezonans sonuçları, Vizuel Analog Skalası (VAS) istirahatte, gece ve aktivite esnasında, ağrıların topografısi, şikayetlerin süresi, olayları başlatan mekanizma kaydedilmiş, postür analizi, gövdede eklem hareket genişliği, kas kısalık testleri, kas kuvveti, nörolojik ve ortopedik özel testler, olguların Oswestry Özürlülük İndeksi (OÖİ), Roliand-Morris bel ağrı skalası ile yaşam kalitesi araştırılmış ve manuel tedavi grubunda 3 aya kadar takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Eivazi Gh, M. Effectiveness of Manual Therapy on Lumbar Spinal Stenosis, Hacettepe University Institute of Health Sciences, Doctorate Thesis in Physiotherapy & Rehabilitation Program, Ankara, 2005. The aim of the present study was to investigate the effects of manual therapy techniques consisting of soft tissue mobilization, stretching and strengthening exercises, active stabilization exercises in improving quality of life in patients with lumbar spinal stenosis and to give an information regarding its results with surgical decompression techniques in treating of lumbar spinal stenosis (LSS). Totally 47 patients 25 females and 22 males were voluntarily participated in this study. The mean age in manual therapy group was 38±16 years and in surgical group was 52±i2 years. Conservative treatment approaches were performed 3 session per week for a period of four weeks. In the subjects the results of physical characteristics, Magnetic Rezonans Imaging (MRI), Visual Analogue Scale (VAS) at rest, night & during activity status, pain mapping, aggravating factors, duration of symptoms, mechanism of the onset of pain were recorded. Postural analysis, range of motion in trunk, muscle shortness tests, muscular strength, neurological and orthopedic tests, Oswestry Disability Index (ODI) and Rolland-Morris, were performed to all patients before and after treatment followed up three months in manual therapy group.