Ödül yönetmeliğinin güreşteki başarıya etkisi
Effect of award regulations on success in wrestling
- Tez No: 164433
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHSİN HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Günümüzde spor; ülkelerin uluslararası platformda kendilerini en iyi şekilde kanıtlayabilecekleri olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Her ülke, büyük yarışmalarda en başarılı sporcusuyla kendi ülkesini en iyi şekilde temsil etme çabasındadır. O ülkenin spordaki başarısı aynı zamanda onun ekonomik, hukuk, yönetim ve kültürel değerler gibi alanlardaki üstünlüğünün de bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Bu başarıyı elde etmek için bir ülkenin birçok alanda yatırımlar yapması gerektirmektedir. Bunlar, tesis yapımı, yönetici ve çalıştırıcı eğitimi ile sporcuya yapılan yatırımlardır. Bu yatırımlardan en önemlisi sporcuyu motive etme açısından, sporcuya doğrudan yapılan yatırımlardır. Doğrudan yapılan yatırımlar; sporcunun yetiştirilmesi,çalışma ortamlarının oluşturulması, beslenmesi, eğitiminin sağlanması ile onun daha başarılı olması ve başarımdan sonraki dönemde de bu performansının olabildiğince uzun tutabilecek yatırımlardır. Doğrudan yatırımların göstergesinin ise“sporcuların ödüllendirilmesi”olduğu söylenebilir. Çalışmada,Spor ödül yönetmeliklerinin sporcuyu motive etmedeki katkısı ile yönetmeliklerin güreşteki başarıya olumlu veya olumsuz yönlerinin olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın anket kısmına 1997 yılında 21-25 yaşlarındaki 90 milli güreşçi katılmış, aynı anket 2007 yılında da 21-25 yaşlarındaki 90 milli güreşçi katılmış, aynı zamanda 2005 yılına kadar kazanılan madalyalar yıllara göre araştırılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler frekans ve yüzdelerle çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma bulgularına göre, ödül yönetmeliklerinin olmadığı dönemin ilk yıllarında Türk güreşi özellikle Avrupa'da başarılıdır. Daha sonra ise Avrupa ülkesinde güreşteki başarı artmıştır. Türk güreşindeki başarı grafiğinin düşmesi sonucu çıkarılan ödül yönetmelikleri ilk yıllarda etkisiz-87- kalmıştır. Çünkü bu dönemde önemli maddi ödül bulunmadığı söylenebilir. 1987 yılında çıkarılan yönetmelikte ise sporculara ev, araba ve cumhuriyet altını verilmesi sonucu yıllara göre başarı artmış ve bu dönemde 15 madalya alınmıştır. 1990 ödül yönetmeliğinde başarılı sporculara verilen ödüller, 1987 ödül yönetmeliğini destekler mahiyette olduğundan sporcuların performansı artmış ve başarı grafiği de olumlu yönde artmıştır. Bu dönemde toplam 27 madalya alınmıştır. Bunların 5'i altın 6'sı gümüş 16'sı bronzdur. 1993 ödül yönetmeliğinde başarılı sporculara verilen ödüllerde bir düşüş olduğu görülmektedir. Ancak sporcuların var olan performansları başarı grafiğinin düşmesini engellemiştir. 1998 ödül yönetmeliğinde ödüllerin düşmesinin devam etmesi sporcuların motivesini olumsuz yönden etkileyen sebeplerden biri olduğundan 2000'li yıllara doğru güreşte başarı grafiği de düşmüştür. 2000 ödül yönetmeliğinde başarılı sporculara verilen ödüllerde düşüş devam ederken antrenörlere ve kulüplere ödüllerle desteklenmek istenmiş ancak sporcuların performanslarında değişiklik meydana getirmemiştir başarı grafiğinin düşmesini engellememiştir. 2004 ödül yönetmeliğinde başarılı sporculara verilen ödüllerde olumlu yönde artış gerçekleşmiş ancak ödüllerin verilip verilmemesi kesinlik arz etmemektedir. Ayrıca sporcuların önceden gelen performansları iyi olmadığından başarıyı çok etkilememiştir, başarıyı getiren sporcuların da genelde aynı kişiler olduğu tespit edilmiştir. Sporcuların performanslarında değişiklik meydana getirmemiştir. Bu yönetmelikte başarı grafiğinin düşmesini engellememiştir.-88- Uluslararası şampiyonlarda alman madalyaların yıllara göre dağılımında görüldüğü gibi ödüller düştükçe başarılar düşmüştür. Bu hükümden dolayı sporcuların uygulanan ödül politikasından memnun olmadıkları ileri sürülebilir. Ödül yönetmeliğinin başarıya katkısını belirlemek için 1997 yılında 90 2006 yılında da 90 milli sporcuya uygulanan ankete göre de; Sporcular güreşi para kazanmak için yaptıklarını belirtmişlerdir 1997 yılında 2006 yılına kadar geçen sürede para kazanmak için spor yapma isteği anket oranı artmıştır.Ödül yönetmeliğindeki ödüllerin yetersiz olduğunu, ödül yönetmeliğinin gözden geçirilmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Buradan hareketle, güreşteki başarının artırılması için maddi ödüllerin artırılması ve sporcuların motivasyonlarının artırılması gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
89 SUMMARY Today, sport appears as the phenomenon by which the countries can prove themselves in the best way in the international platform. Every country tries to represent herself in big competitions with her most succesfull sportsman. The success of a country in sport is accepted as the indicator of her excellence in fields such as economy, administration, law and cultural values, in order to obtain that success, a country is to make investments in many fields. These investments are the ones made in facilities, administrative and trainer's training and sportsmen. The investments made directly are the ones made in the sportsman's training, constitution of the training environment, provision of her or his nutrition and education and the ones which will help the sportsmen to be more successfull and help them keep this performance longer. The indicator of the direct investments can be thought as awarding them a prize. In this study, it is examined what the contribution of the regulations of sports rewards is to the motivation of the sportsmen and whether there are positive and negative effects of these regulations on the success in wrestling. 90 national wrestlers between the ages of 21-25 participated in the survey carried out in 1997. The same survey was carried out in 2007 again on 90 national wrestlers between the ages of 21-25 and the medals gained till 2005 were calculated according to years. The data obtained in this study have been analyzed and interpreted with frequency and percentage. According to the research findings, Turkish wrestling was successfull especially in Europe during the first years when there were no regulations of rewards. After that, the success in wrestling in Europe90 increased. The regulations of rewards which were created as a result of the decrease in the success in Turkish wrestling were ineffective during the first years because of the fact that there were no substantial rewards. In the regulation put into effect in 1987, the rewards were houses, cars and republic gold. Then, the success increased in years and 15 medals were awarded in this period. The rewards in the 1990 regulation of rewards were as valuable as the ones in the 1987 regulation of rewards. As a result, the performance of the sprotsmen increased and the success in wrestling increased as well. In this period, the total number of rewards awarded was 27; 5 of which were golden, 6 of which were silver and 16 of which were bronze. There was a decrease in the rewards awarded to the succesfull sportsmen in 1993 regulation of rewards. However, the present performance of the sportsmen hindered the decrease in success. The decrease in rewards continued in 1998 regulation of rewards and this affected adversely the sportsmen's motivation. As a result, the success in wrestling decreased as well towards 2000s. In 2000 regulation of rewards, the decrease in rewards awarded to the successfull sportsmen continued. On the other hand, in this regulation, the trainers and sports clubs were supported with rewards. However, this attempt could not discourage the decrease in the success. In 2004 regulation of rewards, there was a positive increase in the rewards awarded to successfull sportsmen. However, the presentation of the rewards were not certain. Also, the sportsmen's performance was not good enough, this change in the regulation of rewards did not affect the success much. It was also determined that the successfull sportsmen91 were generally the same people. This regulation did not affect the sportsmen's performance and did not hinder the decrease in success. As we can understand from the distribution of the medals to years, the more the rewards decresed, the more the success decreased. As a result, it can be put forward that the sportsmen are not content with the reward policy. According to the survey carried out on 90 national sportsmen in 1997 and 90 national sportsmen in 2006 in order to determine the contribution of the regulation of rewards to the success, the sportsmen made it clear that they are interested in wrestling for gaining money. During the period between 1997 and 2006, the sportsmen's demand for participating in sports for gaining money increased. The sportsmen stated that the rewards in the regulation of rewards were insufficient and the regulation rewards should be rewieved. As a result, in order that the success in wrestling increases, the rewards and the sportsmen's motivation should be increased.