Koah akut atak nedeniyle entübe olan hastalarda inflamasyon belirteçlerinin hastalıkla ilişkisi
- Tez No: 164440
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAVAŞ HACIEVLİYAGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
6. ÖZET KOAH, tam olarak geri dönüşümü olmayan hava akımı kısıtlanması ile karekterize, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Patofizyoloj isinde sigara ve zararlı partiküllerle ilişkili inflamasyon önemli rol oynamaktadır. Çalışmamızda hava yolu inflamasyon göstergelerinin KOAH atak ve stabil dönem hastalarda karşılaştırılması amaçlandı. KOAH atak tanısı ile mekanik ventilatöre bağlanan 16 hasta, KOAH atak dışı nedenlerle mekanik ventilatöre bağlanan 16 hasta ve KOAH dışı nedenlerle mekanik ventilatöre bağlanan 15 hastaya endotrakeal tüp içerisinden fîberoptik bronkoskopi yapıldı. İşlemde sağ akciğer alt lobdan bronşial lavaj ve bronş biyopsisi alındı. Alınan örnekler patolojik ve sitolojik olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY COPD is a preventable and treatable phenomenon that is characterized by a limited air flow that is not fully reversible. Inflammation related to smoking and harmful particles plays an important role in its pathophysiology. In our study, we aimed to compare several parameters of airway inflammation in patients in the exacerbation period and the stable period of COPD. Sixteen patients who were connected to a mechanical ventilator with the diagnosis of exacarbation of COPD, 16 patients who were connected to a mechanical ventilator with the diagnosis of COPD without exacerbation and 15 patients who were connected to a mechanical ventilator with a diagnosis other than COPD underwent fiberoptic bronchoscopy through the endotracheal tube. During the procedure, bronchial washing and a bronchial biopsy was obtained from the lower lobe of the right lung. The specimens that were obtained were evaluated pathologically and cytologically.