Hindilerin (meleagris gallopova) sindirim sisteminde bulunan mast hücrelerinin dağılımı ve heterojenitesi üzerine morfolojik ve histometrik araştırmalar
Morphological and histometrical studies on distribution and heterogeneity of mast cells in turkey digestive system
  1. Tez No: 164604
  2. Yazar: SEMA USLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MECİT YÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Uslu S, Hindilerde sindirim sisteminde mast hücrelerinin dağılımı ve heterojenitesi üzerine morfolojik ve histometrik araştırmalar, Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2005. Bu çalışma hindilerde sindirim sisteminde bulunan mast hücrelerinin dağılımlarını ve heterojenitelerini ortaya koymak amacıyla yapıldı. Çalışmada 9 adet hindi Van'da bulunun özel bir işletmeden temin edilerek kullanıldı. Sindirim sisteminde bulunan dil, özefagus, kursak, önemide, taşlık, ince ve kaim bağırsakların tüm bölümleri, karaciğer, pankreas gibi organlardan uygun büyüklükte parçalar alındı. BLA (Basic Kurşun Asetat-Mota), Carnoy, IF AA (İzotonik Formaldehit Asetik Asit) da tespit edildikten sonra rutin doku takibi yapılarak paraplast ile bloklandı. 6-7 um kalınlığında alınan kesitler Toluidine blue ve Alcian blue - safranin O kombine boyalarında boyandılar. Toluidine blue ile boyanan kesitlerde lamina propriya, submukoza, tunika muskularis+tunika serozada 40'lık objektifte lmm2lik alandaki mast hücre sayılan belirlendi. Buna göre en fazla özefagus ve ön midede, en azda taşlık ve kolonda mast hücresi saptandı. Elde edilen bulgulara göre kullanılan tespitlerden BLA tespit solüsyonu diğer ikisinden daha iyi sonuç verdi. Alcian blue -safranin O kombine boyaması ile MMC'ler Alcian blue ile pozitif reaksiyon vererek maviye, CTMC'ler ise safranin O ile (+) reaksiyon vererek kırmızıya boyandı ve heterojenite belirlendi. MMC'lere incelenen tüm organlarda rastlanırken, CTMC'lere dil, özefagus, kursak, ön mide, taşlık, duodenum ve sekumda rastlandı. ANAHTAR KELİMELER: Hindi, Işık Mikroskobu, Mast hücresi, Sindirim Sistemi, Heterojenite. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY Uslu S. Morphological and Histometrical Studies on Distribution and Heterogeneity of Mast Cells in Turkey Digestive System, Univercity of Yüzüncü Yıl Health Sciences Institute, Master Thesis in Department of Histology and Embryology, Van, 2005. This study was performed to determine mast cells distribution and heterogeneites in the digestive systems of turkeys. In the present study 9 turkeys obtained from a private enterpise in Van were the materials of the study. Tongue, osephagus, craw, proventriculus, gizzard, small and large intestine samples and sufficient pieces of liver, pancreas were taken. There samples were fixed in BLA (Basic Lead Acetate-Mota), Carnoy, IFAA (Isotonic Formaldehit Acetic Acid). They then blocked with paraplast. 6-7 um cross-sections were stained with a combined Toluidine blue and Alcian blue-safranine O stains. In the cross-sections stained with Toludine blue, number of mast cells were determined in 1 mm area of lamina propria, submucosa, tunica muscularis+tunica serosa using x40 objective. As a result, mast cells were seen mostly in the osephagus and proventriculus and at least on the craw, and colon. When examined the results; BLA fixation solution was found to be beter than the other two solutions. With Alcian blue-safranine O combined staining, MMC'es with Alcian blue gave positive reaction and stained to blue. CTMC'e, give positive reaction with safranine O and stained to red. From this results, heterogeneity determined MMC'es were seen in all organs combined. On the other hand, CTMC'es were seen only in the tongue, oesephagus, gizzard, proventricul, craw, duodenum and secum. KEY WORDS: Turkey, Light Microscope, Mast Cells, Digestive System, Heterogeneity. 40