Bir-üç yaş grubu sağlıklı çocuklarda beslenme alışkanlıkları ve günlük posa alım düzeyleri
Daily fiber intakes and nutritional habits of 1-3 years old healthy children
- Tez No: 164629
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN PEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Atalay, Ö., Bir-üç yaş grubu sağlıklı çocuklarda beslenme alışkanlıkları ve günlük posa alım düzeyleri, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Diyetetik Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Okul öncesi çocuklar beslenme ve sağlık açısından toplumun önemli bir risk grubunu oluşturmaktadır. Bu yaş grubunda enerji ve tüm besin öğeleri gereksinmesinin günlük önerilen tüketim miktarlarında alımları büyük önem taşımaktadır. Günlük diyetle posa alımı da bu doğrultuda beslenmede önemli yer tutmaktadır. Diyet posasının çocukluk döneminden itibaren sağlık üzerinde yararlı etkileri bulunmaktadır. Bu çalışma okul öncesi dönem 1-3 yaş grubu sağlıklı çocuklar üzerinde, çocukların beslenme alışkanlıklarım ve posa tüketim düzeylerini saptamak amacıyla planlanmıştır. Araştırmaya alınan toplam 104, 1-3 yaş grubu çocuğun %49'u erkek, %5Ti kızdır. Çocukların sırasıyla 12-24 ay, 25-36 ay arasında %5.6 ve %20.0'sinin vücut ağırlığı; %2.2 ve %6T sinin boy uzunluğu 5. persentilin altında saptanmıştır. Çocukların %87.5,inin doğumdan sonra ilk olarak anne sütü ile beslendiği ve anne sütünün ortalama (± S ) 8.66±0.32 ay verildiği saptanmıştır. Tek başına 6 ay anne sütü verilme sıklığı %20.4'tür.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Atalay, Ö., Daily fiber intakes and nutritional habits of 1-3 years old healthy children, Hacettepe University, Health Sciences Institute, MSc Thesis in Dietetics Programme, Ankara, 2005. Preschool children are a major risk group vulnerable of nutrition and health. Intake levels of energy and other nutrients are very important for preschool children. Also, dietary fiber has healthy benefits on preschool child nutrition. The present study was aimed to explore the nutritional habits and dietary fiber intake of 1-3 years old healthy preschool children. For this purpose a total of 104 children, between 1-3 years old, 49% boys and 51% girls were studied. Between the 12-24 months and 25-36 months, body weights of 5.6% and 20.0% and lengths, heights of 2.2% and 6.7% of children were below the 5th percentiles, respectively. It was also found that 87.5% of children were given breast milk after the delivery, mean duration of breastfeeding was 8.66±0.32 months. Percentage of exclusively breastfeeding for 6 months was 20.4%.