Venlafaksinin analjezik etkisinde opyat reseptörlerinin ve nitrik oksidin rolü
The role of opioide receptors and nitric oxide in the analgesic effect of venlafaxine
  1. Tez No: 164645
  2. Yazar: VEFADAR AHMEDOV
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜLYA GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
IV VENLAFAKSININ ANALJEZİK ETKİSİNDE OPYAT RESEPTÖRLERİNİN VE NİTRİK OKSİDİN ROLÜ ÖZET Sunulan bu tezde sıçanlarda venlafaksinin analjezik etkisinde nitrik oksidin ve opyat reseptörlerinin rolü araştırıldı. Literatürde, venlafaksinin analjezik etkisinin opyat antagonistleri ile etkileşimine dair zıt sonuçlar mevcutken, venlafaksinin analjezik etkisine nitrik oksidin katılımının araştırıldığı bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Çalışmada her iki cins Wistar türü sıçanlar kullanıldı. Drogların antinosiseptif/analjezik etkilerini ölçmek için Hot-plate testi kullanıldı. Hot-plate sıcaklığı 52,5°C olarak belirlendi ve sıçanların arka pençesini yalaması gösterge olarak alındı. Deney hayvanları rastlantısal olarak 10 gruba ayrıldı. Bu gruplar; kontrol; venlafaksin (25mg/kg); L-NOARG (20mg/kg); L- NOARG (40mg/kg); nalokson (2mg/kg); nalokson (4mg/kg); venlafaksin + L-NOARG (20mg/kg); venlafaksin + L-NOARG (40mg/kg); venlafaksin + nalokson (2mg/kg) ve venlafaksin + nalokson (4mg/kg)'du. Venlafaksinin bu dozda belirgin bir antinosiseptif/analjezik etkisinin olduğu görüldü. 20mg/kg ve 40mg/kg dozlarda tek başına uygulanan L-NOARG ile analjezik etki gözlenmedi. Ayrıca 25mg/kg venlafaksinle beraber uygulandıklarında, L-NOARG' in her iki dozda da venlafaksinin analjezik etkisini anlamlı ölçüde değiştirmediği görüldü (p >0,05). 2mg/kg ve 4mg/kg dozlarda tek başına uygulanan nalokson ile her hangi bir analjezik etki gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
THE ROLE OF OPIOIDE RECEPTORS AND NITRIC OXIDE IN THE ANALGESIC EFFECT OF VENLAFAXINE ABSTRACT In this presented thesis, the role of nitric oxide and opioide receptors in the analgesic effect of venlafaxine on rats. In literature, while there are opposite results about the reaction of analgesic effect of venlafaxine with opioide antoganists, it has not been seen a research in what the participation of nitric oxide in the analgesic effect of venlafaxine is not searched. In the resesarch both types of Wistar rats are used. Hot-plate test has been used to measure the antinociceptive analgesic effect of drugs. The heat of hot-plate has been determined as 52,5°C and the rat's licking their back paws is also determined as a signal. The animals of the experiment has been classified in ten groups inorderly. These groups are; control; venlafaxine (25mg/kg); L-NOARG(20mg/kg); L-NOARG (40mg/kg); naloxone(2mg/kg); naloxone(4mg/kg); venlafaxine+L-NOARG(20mg/kg); venlafaxine+L-NOARG(40mg/kg); venlafaxine+naloxone (2mg/kg) and venlafaxine + naloxone(4mg/kg). It has been seen that there is a significant antinociceptive/analgesic effect of venlafaxine in this dose. In 20mg/kg and 40mg/kg L-NOARG, an analgesic effect has not been seen. However, when it has been given with 25mg/kg venlafaxine, it has been seen that L-NOARG has not change the analgesic effect of venlafaxine considerably in both doses (p>0,05). With the naloxone which has been given in the doses 2mg/kg and 4mg/kg, it has not been seen an analgesic effect.