Yaşlanma sürecinde mide mukozasında kaspaz-3 enzim aktivitesi ve melatoninin etkisi
The effects of melatonin on the caspase-3 activity of the gastric mucousa during aging process
- Tez No: 164769
- Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE GÖNÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
-58- VII. ÖZET Bu deneysel çalışmada melatoninin (10 mg/kg sc 21 gün ) genç ( 4 aylık n=20) ve orta yaşlı ( 14 aylık n= 18) sıçanlarda mide malondialdehid ( MDA), glutatyon (GSH) ve mide mukozasında kaspaz-3 enzim aktivitesi üzerindeki etkisini araştırmayı amaçladık. Genç (n=10) ve orta yaşlı (n=8) sıçanların kontrol grupları arasında mide MDA ve GSH düzeyleri arasında anlamlı fark bulundu (sırasıyla, 11.02±0.79 nmol/g ve 15.23±1.33 nmol/g p= 0.012, 1.50±0.06 umol/g Ve 0.91±0.05 umol/g p= 0.001) Mide kaspaz-3 enzim aktivitesi ise hem genç ve hem de orta yaşlı kontrol grubunda birbirinden farksızdı (55.5±4.4 pmol/jig protein, 50.9±3.8 pmol/ng protein p >0.05) Kontrol grubu ile karşılaştığında orta yaşlı sıçanların melatonin grubunda (n=10) mide MDA düzeyi anlamlı olarak azalmış bulunurken; mide GSH düzeyleri ve mide mukozası kaspaz-3 enzim aktivitesi açısından anlamlı fark bulunmadı (sırasıyla, 15.23±1.33 nmol/g, 12.06 ±0.63 nmol/g p= 0.040, 0.91±0.05 umol/g ve 0.85 ±0.05 umol/g p= 0.378, 50.9±3.8pmol/(ig protein ve 47.8±6.1pmol/ ng protein p> 0.05) Genç sıçanlarda ise melatonin grubu kontrol grubu ile karşılaştırıldığında mide mukozası kaspaz-3 enzim aktivitesinde azalma olmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (55.5±4.4pmol/ng protein, 42.5±9.4pmol/jag protein p>0.05). Mide MDA ve GSH düzeyleri anlamlı fark saptanmadı, 11.02±0.79 nmol/g ve 14.13±1.49 nmol/g p= 0.070 ve 1.50±0.06 umol/g ve 1.57±0.08umol/g p= 0.518) Sonuç olarak yaşlanma ile mide mukozasında serbest radikaller artarken antioksidan savunmanın azaldığı saptanmıştır. Ekzojen olarak-59- melatonin verilmesi serbest radikal artışını önlerken antioksidan savunma üzerinde herhangi bir etkisi olmamıştır. Ekzojen verilen melatonin, Kaspaz-3 enzim aktivitesinde ise gençlerde ve orta yaşlılarda anlamlı değişiklik oluşturmamıştır.
Özet (Çeviri)
-60- VIII. SUMMARY In this experimental study we planned to investigate the effects of melatonin ( 10 mg/ kg sc 21 day) on the level of malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH) and caspase-3 enzyme activity of gastric mucosa of young and middle aged rats. There were significant differences in the MDA and GSH levels of gastric mucosa between the control groups of young and middle aged rats, 11.02±0.79 nmol/g, 15.23±1.33 nmol/g respectively p= 0.012 and 1.50±0.06 umol/g, 0.91±0.05 umol/g respectively p= 0.001). Caspase-3 enzyme activity the gastric mucosa were not significantly different in the control groups of young and middle aged rats ( 55.5±4.4pmol/ng protein and 50.9±3.8pmol/ng protein respectively p >0.05). While gastric mucosa MDA level were significantly lower in the melatonin group of middle aged rats when compared to control group the GSH level and kaspaz-3 enzyme activity of the gastric mucosa were not significanty different for gastric MDA,15.23±1.33 nmol/g 12.06 ±0.63 nmol/g respectively p= 0.040, for gastric GSH 0.91±0.05 umol/g and 0.085 ±0.05 umol/g respectively p= 0.373, for caspase-3 enzyme activity 50.9±9.8pmol/ng protein and 47.8±6.1pmol/ jag protein respectively p> 0.05) Caspase -3 enzyme activity, the MDA and the GSH level of gastric mucosa were not significanty different in melatonin and control groups 11.02±0.79 nmol/g and 14.13±1.49 nmol/g respectively p= 0.070 and 1.50±0.06 umol/g and 1.57±0.08 umol/g respectively p= 0.518 and 55.5±4.4pmol/ \ig protein, 42.5±9.4pmoI/ j.tg protein p> 0.05)-61- In conclusion, our results suggest that aging may be related with an increase in free radicals and a decrease in the antioxidant capacity of the tissues and exogenous melatonin may play a role in aging by means of its action on free radicals. However melatonin did not have any effects on the caspase-3 enzyme activity of young and middle-aged rats.